Uprzedzenia wobec kobiet w Kościele

Kard. Oswald Gracias, członek Rady Kardynałów, która pomaga Franciszkowi w reformie Kurii Rzymskiej, przyznał, że hierarchia kościelna jest w większości przeciwna przyznawaniu kobietom stanowisk kierowniczych. „Musimy pozbyć się tych uprzedzeń. Mam nadzieję, że przy okazji prac nad reformami przedyskutujemy w jaki sposób powierzyć kobietom większą odpowiedzialność” – powiedział kard. Gracias.

Reklama

Stwierdził, że zmienił zdanie na temat roli kobiet w Kościele po szczycie w sprawie nadużyć seksualnych duchownych, który odbył się w Rzymie w lutym zeszłego roku. „Kobiety, które zabrały wówczas głos, poruszyły kilka nowych aspektów, wniosły całkiem nowe spojrzenie na te sprawy. To, co mówili mężczyźni, słyszałem już wcześniej, ale to, co powiedziały one, było dla mnie nowe i odkrywcze” – wyjaśnił członek Rady Kardynałów. „Jestem teraz rzecznikiem praw kobiet w Kościele” – dodał.

Kard. Gracias zapewnił, że z rozmów z Papieżem wie, iż jest on przekonany, że kobiety powinny odgrywać większą rolę w Kościele, także w procesie podejmowania decyzji. „Są wokół niego ludzie, którzy nie chcą żadnych zmian, ale są i tacy, którzy chcieliby reform natychmiast. Żadna z tych dróg nie jest dobra. Jego umysł jest otwarty, ale musi zachować roztropność i znaleźć jak najlepsze rozwiązanie” – powiedział purpurat.

Głos w sprawie zabrała także Linda Ghisoni, która od trzech lat jest Podsekretarzem w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

„Przyszedł dzisiaj czas na słuchanie kobiet, ale przede wszystkim na rozmowę z nami, z kobietami” – uważa Ghisoni. Kobiety stanowią żywą cząstkę Kościoła. Pełnią one bardzo ważną rolę przede wszystkim przy przekazywaniu wiary dzieciom.

Wraz z macierzyńskim mlekiem, poprzez kontakt pomiędzy matką, a noworodkiem, kobiety wyciskają niezatarty ślad w dzieciach, zaszczepiają im wartości oraz wiarę. Mają wrodzone powołanie do troski o życie w jego szczególnie kruchych aspektach.

Linda Ghisoni zauważa, że ostatni papieże, szczególnie od św. Jana Pawła II, poświęcili w swoim nauczaniu wiele miejsca roli kobiet. W Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 roku powiedziane jest, że można im powierzać rolę sędziów. Z kolei Franciszek wskazuje na potrzebę powierzania im funkcji decyzyjnych w Kościele. Nie chodzi o równy podział władzy pomiędzy kobiety i mężczyzn, ale raczej o to, aby Kościół uświadomił sobie swoją własną naturę. Jest on Ludem Bożym w drodze, który czyni skarbem wkład każdego, zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Podsekretarz Dykasterii wypowiedziała się także w sprawie możliwości zwołania Synodu dotyczącego kobiet.

Ghisoni – naturalna obecność kobiet

„Uważam, że nie należy go poświęcić wyłącznie kobietom. Życzyłabym sobie, aby bardziej naturalnym stawała się obecność kobiet w różnych przestrzeniach eklezjalnych, w taki sposób, aby nie stanowiło to już tematu wyłączonego poza zwyczajne funkcjonowanie Kościoła, podobnie jak w społeczeństwie, w którym żyjemy – uważa Ghisoni. - Jednocześnie zdaje sobie sprawę, że nadal ważnym pozostaje formowanie i uwrażliwianie wszystkich na współobecność mężczyzn i kobiet w Kościele, jak i w społeczeństwie, w zakresie praw oraz zapewnienia ich ochrony. Podobnie ważne jest odkrycie obrazu Boga, według którego mężczyźni i kobiety zostali stworzeni.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama