Ponawiam pilne wezwanie, by odpowiedzieć na kryzys ekologiczny. Wołanie ziemi i krzyk ubogich nie mogą już tak dłużej trwać.
Apel ten Papież skierował z okazji 5. rocznicy ogłoszenia encykliki Laudato sí i związanym z nią tygodniem szczególnych inicjatyw wyrażających troskę o nasz wspólny dom.
Tydzień Laudto sí obchodzony będzie w dniach od 16 do 24 maja i jest zaproszeniem skierowanym do wszystkich parafii, diecezji, szkół i innych instytucji, aby głębiej rozważały i rozwijały swoje zaangażowanie w realizację wytycznych tej encykliki. Pomimo bowiem wielkiego oddania wielu, ciągle rośnie kryzys środowiska i trzeba konkretnych wskazówek i działań, aby temu zapobiec. Dlatego Franciszek zachęca do włączenia się w te obchody.
„Jaki świat chcemy pozostawić tym, którzy przyjdą po nas, dorastającym dzieciom? Zmotywowany tym pytaniem, chciałbym zaprosić Was do włączenia się w Tydzień Laudato Sí w dniach 16–24 maja 2020 r. To globalna kampania z okazji 5. rocznicy encykliki Laudato Sí, w trosce o wspólny dom – powiedział w wideoprzesłaniu Ojciec Święty. - Ponawiam moje pilne wezwanie, by odpowiedzieć na kryzys ekologiczny. Wołanie ziemi i krzyk ubogich nie mogą już tak dłużej trwać. Zatroszczmy się o stworzenie, dar naszego dobrego Boga Stwórcy. Świętujmy wspólnie Tydzień Laudato Si'. Niech Bóg Was błogosławi i pamiętajcie, by modlić się za mnie. Dziękuję.“
Papież Franciszek w czasie Tygodnia Laudato sí, 24 maja, uda się na południe Włoch, na tzw. Ziemię Ognisk (Terra dei Fuochi), gdzie pożary i toksyczne odpady zniszczyły piękno tej ziemi. Organizatorem całego wydarzenia jest Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
Franciszek zaprasza do świętowania Tygodnia Laudato Si
Vatican News - Polski 2020.03.03 Papież Franciszek zaprasza Kościół do świętowania Tygodnia Laudato Si'
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.