Chrześcijanie nie są w stanie odciąć się od judaizmu. Byłoby to dla nas nie tylko nieowocne, ale też wprost samobójcze - powiedział w czwartek w Gnieźnie w trakcie obchodów XXIII Dnia Judaizmu prymas Polski abp Wojciech Polak.
Przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem bp Rafał Markowski wyjaśnił, że hasło tegorocznego Dnia Judaizmu zostało wybrane w związku z coraz poważniejszym zagrożeniem desakralizacji dnia świętego we współczesnym świecie.
"To okazja do tego, abyśmy poczynili wspólną refleksje nad dniem świętym, czyli nad praktyką szabatu i praktyką niedzieli jako dni, które stanowią bardzo istotny element naszego życia religijnego. To nie jest tylko czas wolny od pracy, to nie jest tylko, chociaż to bardzo ważne, czas spędzony z najbliższymi - to jest przede wszystkim czas uświęcenia, odkrywania wartości świata, w którym żyjemy, odkrywania wartości życia ludzkiego, godności człowieka. To też, nawiązując do tego dnia odpoczynku po akcie stworzenia, czas uwielbienia i wdzięczności za całe dzieło stworzenia - tego nie można nie doceniać" - powiedział.
Naczelny rabin Polski Michael Schudrich przyznał, że obecnie w Polsce dialog chrześcijaństwa z judaizmem "jest czymś naturalnym i normalnym".
"To jest coś, czego 23 lata nie było. Te 23 lata organizowania Dni Judaizmu to niedługi czas, ale dziś ten dialog jest już normalnością. Chcę podziękować Kościołowi katolickiemu za to, że mogę tu być w czasie, gdy to jest normalne" - powiedział.
Wydarzenia w ramach ogólnopolskich obchodów XXIII Dnia Judaizmu rozpoczęły się w Poznaniu w środę, a w Gnieźnie w czwartek. W środę w Poznaniu abp. Henryk Muszyński, prymas Polski w latach 2009-2010 i arcybiskup senior archidiecezji gnieźnieńskiej, odebrał nagrodę Menora Dialogu. Wyróżnienie przyznaje Stowarzyszenie Coexist i Fundacja Signum za "zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów".
W czwartek po południu w kościele św. Wojciecha odbędzie się nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abpa Stanisława Gądeckiego z udziałem rabina Berlina Waltera Homolki i uroczyste zapalenie Menory Dialogu przez przedstawicieli gminy żydowskiej. Także w czwartek nabożeństwo Słowa Bożego odbędzie się w Gnieźnie. Wezmą w nim udział prymas Polski i naczelny rabin Polski.
Obchody Dnia Judaizmu w Gnieźnie potrwają do piątku, w Poznaniu zakończą się 25 stycznia.
Dzień Judaizmu ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. Przypada on corocznie w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - 17 stycznia.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.