- Pokój pozostaje cały czas wyzwaniem i zadaniem dla każdego pokolenia, bo nadal w świecie panuje niesprawiedliwość, napięcia i konflikty - mówił w katedrze na Wawelu krakowski metropolita senior.
Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył Mszy św. w uroczystość Bożej Rodzicielki i Światowy Dzień Pokoju.
W homilii hierarcha zachęcał, by uświadamiać sobie osobistą historię wiary i miejsce, jakie Jezus zajmuje w naszym życiu. - Czy jest On w centrum wszystkich naszych spraw, naszych zamierzeń i nadziei? Czy, podobnie jak pasterze, wielbimy i wysławiamy Boga za wszystko, czego doświadczamy przy spotkaniu z naszym Zbawicielem? Czy jesteśmy Jego wiarygodnymi świadkami we współczesnym świecie? - zapytywał.
Nawiązując do obchodzonego od 52 lat Światowego Dnia Pokoju podkreślał, że jest to dar, który "pozostaje cały czas wyzwaniem i zadaniem dla każdego pokolenia". - Nadal w świecie panuje niesprawiedliwość. Nadal utrzymują się napięcia, konflikty. Nadal toczą się wojny, przynoszące krwawe żniwo - ubolewał kaznodzieja i podkreślał, że chrześcijanie są wezwani, by prosić o dar pokoju Jezusa Chrystusa, który jest Księciem Pokoju. - Dlatego zadaniem każdego z nas jest budować pokój we własnym sercu i otoczeniu, we własnym środowisku i narodzie - dodał.
Dawny sekretarz osobisty św. Jana Pawła II przypomniał o przypadającej w tym roku 100. rocznicy jego urodzin oraz 15. rocznicy odejścia do domu Ojca.
- Jan Paweł II był wielkim świadkiem Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii. Umacniał wspólnotę Kościoła katolickiego, ale był także gorącym zwolennikiem dialogu z innymi religiami i wyznaniami oraz ze wszystkimi ludźmi dobrej woli. Wniósł niepodważalny wkład w przywrócenie sprawiedliwości w naszej części Europy i w innych częściach świata, przyczyniając się do budowania trwałego pokoju na ziemi - przypominał hierarcha.
Do ważnych wydarzeń nowego roku kard. Dziwisz zaliczył ponadto beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. - To drugi, obok Jana Pawła II, wielki pasterz. Również w jego osobie, heroicznej postawie i służbie otrzymaliśmy niezwykły dar, którym powinniśmy się inspirować w naszym codziennym życiu i służbie, w naszej wierności Ewangelii i zapisanym w niej nadrzędnym wartościom - mówił.
Kard. Dziwisz zachęcał, by powierzać Bogu cały rozpoczynający się rok - "to wszystko, co nas w nim spotka, co w nim przeżyjemy, czego doświadczymy i czego dokonamy". Zaapelował także o modlitwę o pokój, zwłaszcza na Ukrainie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.