Ordo Iuris zawiadamia prokuraturę w sprawie „Aborcji bez granic”

Ruchy proaborcyjne ogłosiły uruchomienie programu „Aborcja bez granic”. Ma on na celu ułatwienie kobietom uśmiercania ich nienarodzonych dzieci.

Instytut Ordo Iuris, w imieniu własnym, poseł Anny Marii Siarkowskiej oraz działacza społecznego i polityka Jacka Władysława Bartyzela, złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby zaangażowane w projekt. Inicjatorzy programu „Aborcja bez granic” zapewniają wsparcie logistyczne i finansowe dla kobiet, które chcą dokonać aborcji. Tego typu działania są w Polsce zabronione przez Kodeks karny.

ZAWIADOMIENIE DO PROKURATURY

Akcję propaguje Fundacja Dziewuchy Dziewuchom. Organizacja na swoich profilach w mediach społecznościowych umieściła informację o otwarciu, przy współudziale innych stowarzyszeń, infolinii, na której udzielane są porady w dokonaniu samodzielnej aborcji, sprzecznej z przepisami ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Co więcej, uruchomiono fundusz mający na celu finansowanie zabójstwa prenatalnego osobom, które o to wystąpią. Ponadto, fundacja zapowiedziała wsparcie w organizacji tzw. turystyki aborcyjnej.

W Polsce karze podlega ten kto udziela kobiecie ciężarnej pomocy w dokonaniu aborcji z naruszeniem przepisów ustawy lub ją do tego nakłania. Karana jest także osoba, która publicznie nawołuje do popełnienia przestępstwa i która bierze udział w zorganizowanej grupie albo związku mającym na celu popełnienie przestępstwa (art. 152 KK par 2 kk, art. 255 par.1 kk i 258 par 1 kk). Z uwagi na fakt uzasadnionego podejrzenia naruszania prawa, Instytut Ordo Iuris poinformował odpowiednie organy ścigania składając m.in. wniosek o zabezpieczenie wszystkich komputerów, urządzeń mobilnych oraz nośników danych w celu ustalenia szczegółów podejmowanego procederu, jak również osób zaangażowanych w działalność i ich ról.

W ostatnim czasie rośnie aktywność polskich i zagranicznych środowisk wzywających do lekceważenia obowiązujących w Polsce przepisów prawa odnośnie ochrony życia w prenatalnej fazie rozwoju. Instytut już w 2017 r. sporządził opinię prawną wykazującą niezgodność z polskim prawem organizowania i nakłaniania kobiet do dokonywania aborcji poza terytorium RP (tzw. turystyki aborcyjnej). Opinia ta została wówczas doręczona do wszystkich Prokuratur Regionalnych przez Prokuratora Krajowego.  

„Polskie prawo jako zasadę przyjmuje całkowity zakaz aborcji. Jeżeli jakkolwiek zorganizowana grupa nawołuje do jej łamania i składa ofertę wsparcia w zabijaniu dzieci nienarodzonych, prawo musi natychmiast otoczyć ochroną potencjalne ofiary zbrodni. Dlatego składamy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, liczymy na niezwłoczne podjęcie kroków przez właściwe organy ścigania i z pewnością będziemy aktywnie uczestniczyć we wszczętym postępowaniu” – mówi adw. Jerzy Kwaśniewski – Prezes Ordo Iuris.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • marbie
  13.12.2019 09:02
  Wpłacam w miarę możliwości na Ordo Iuris. Każda szanująca się wspólnota ma takie organizacje.
 • Dremor_
  14.12.2019 15:27
  Dremor_
  Pozew Ordo Iuris niewiele tu zmieni. "Aborcja Bez Granic" fundusze zbiera poza granicami Polski. Aborcje przeprowadzane są również za granicą. Nie da się więc prawnie pociągnąć do odpowiedzialności kogoś, kto działa zgodnie z prawem innego kraju.
 • terenia
  14.12.2019 22:03
  z dyskusji i pozwów ordo iuris można się co najwyżej pośmiać!!!!!!!!!,szengen,prawo do własnego ciała i ,przede wszystkim prawo danego kraju rozwiązuje wszelkie dywagacje,,kościół,katolicyzm to raczej tradycja niż wiara w to
 • terenia
  19.12.2019 02:11
  Marbie-------a przykazania boże to raczej dotyczą tych co w nie wierzą!(miłość do drugiego człowieka---to dopiero zagwozdka,no w każdy razie ja pana jako drugiego człowieka nie darzę miłością,,,,,,baaa jest mi pan całkowicie obojętny),,Dremor ma rację,grzebanie w dobrej ustawie antyaborcyjnej wywoła całkiem odwrotny skutek,,aborcja była ,jest i będzie i bez urazy a kościół niewiele ma tu do powiedzenia,zwłaszcza ,że traci coraz bardziej na znaczeniu(ot tradycja świąteczna,generująca wolne dni
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11