Wszystkich Świętych we Lwowie

Dzień Wszystkich Świętych w szczególny sposób obchodzony jest na dawnych Kresach Rzeczpospolitej.

We Lwowie miejscowi Polacy gromadzą się na trzech historycznych nekropoliach: Cmentarzu Łyczakowskim, Orląt Lwowskich oraz na Cmentarzu Janowskim.

Dla Polaków mieszkających od pokoleń we Lwowie, cmentarze są częścią ich tożsamości. Zaniedbane i niszczone w czasach Związku Radzieckiego, tuż po jego upadku, stały się miejscem spotkań Polaków, którzy ogromnym wysiłkiem, przystąpili natychmiast do ich porządkowania i odbudowy. W tym roku uroczysta Msza sprawowana na Cmentarzu Orląt Lwowskich przez metropolitę lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego, stała się okazją do modlitwy i refleksji dla mieszkańców Lwowa, a także licznie przybyłych na tę okazję gości z Polski. Mówi abp Mieczysław Mokrzycki: „My tutaj we Lwowie mamy szczególne miejsce. Jest to Cmentarz Orląt, gdzie co roku odprawiamy Mszę św. Gromadzi się wielu ludzi. Przyjeżdżają także nasi rodacy z Polski, z symbolicznym zniczem, który stawiają na grobach Cmentarza Łyczakowskiego, a także Cmentarza Janowskiego. Jest to pamięć o tych wszystkich, którym zawdzięczamy to, kim dzisiaj jesteśmy. Chcemy im oddać w tym dniu cześć poprzez modlitwę.”

Modlitwie przy mogiłach poległych Polaków, towarzyszy także pamięć o Ukraińcach, którzy oddali życie, w trwającym od 2014 roku konflikcie zbrojnym na wschodzie kraju. Pochowani są oni w kwaterze wojskowej w sąsiedztwie Cmentarza Orląt.

Zgodnie z tradycją, 2 listopada zostanie odprawiona Msza św. na drugiej co do wielkości historycznej nekropolii Lwowa, na Cmentarzu Janowskim.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| LWÓW, UKRAINA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7