- Czasami prosty Różaniec i pochylenie się nad jego tajemnicami może być jak poważne traktaty teologiczne. Odkrywa tajemnice miłości Boga, uczy wiary i… pokory - mówi ks. Jacek Dziadosz, przytaczając obrazek z boliwijskiej misji.
Niekiedy zdarza nam się infantylizować Różaniec, pobożnie „odmawiać paciorki”. Tymczasem postawa Maryi to konkret, Różaniec to rzeczywiste wybory, konkretne życie od rana do wieczora.
Któregoś razu trafiłem do zapadłej, górskiej wioski, w której kościół to sypiące się mury z przeciekającym dachem. Jedno z takich miejsc, do których od wielu lat nie przyjeżdżali księża, a i teraz Msza św. jest raz w roku, na odpust. I właśnie trwa taka fiesta. Jedni akcentują bardziej tę część imprezową, spotkanie i zabawę, inni przepychają się, żeby złożyć kwiaty w kaplicy. I w tym całym rozgardiaszu, świątecznym tłumie widzę dwoje starszych ludzi. Są jakby wyrwani z zupełnie innego świata. Przeciskają się między ludźmi, zapalają świeczkę, klękają na stopniach ołtarza i… coś ściskają w dłoniach. Podchodzę bliżej i widzę w ich dłoniach różańce. Takie splątane, połatane, bardzo wymodlone.
Po Mszy idę z nimi porozmawiać. Opowiadają o tym, jak przed wielu laty dotarł do nich misjonarz. I jedną z rzeczy, którą ich nauczył była modlitwa różańcowa. A oni przez te kilkadziesiąt lat byli jej wierni. Różaniec był dla nich sznurem, który łączył ich z Panem Bogiem i Kościołem. Teologowie pewnie mogliby dopatrzeć się w ich myśleniu wielu błędów. Ale dla tych ludzi, zagubionych w wysokich górach, Różaniec jest wyrazem ich wierności sakramentowi, który przyjęli jako dzieci, wierności Bogu.
Czasami prosty Różaniec i pochylenie się nad jego tajemnicami może być jak poważne traktaty teologiczne. Odkrywa tajemnice miłości Boga, uczy wiary i… pokory.
A na 4 tys. metrów nad poziomem morza brzmi jednak trochę inaczej. Czasami trudno powiedzieć całe „Zdrowaś Mario” na jednym oddechu. Więc jest sporo miejsca na kontemplację pomiędzy słowami.
Wysłuchała Karolina Pawłowska
Zapraszamy do włączenia się w październikowy cykl poświęcony modlitwie różańcowej. Piszcie do nas i podzielcie się swoimi doświadczeniami z Różańcem.
Przeczytaj także:
Administratorem Twoich danych osobowych jest Instytut Gość Media z siedzibą w Katowicach ("My"), dostępny pod adresem e-mail: sekretariat@igomedia.pl i nr tel.: (32) 251 18 07. Wyznaczyliśmy inspektora ochrony danych, który jest dostępny pod adresem e-mail: rodo@igomedia.pl. Posługujemy się danymi na podstawie naszego uzasadnionego interesu prawnego tj. w celach związanych z komunikacją pomiędzy nami a Tobą przez okres niezbędny dla jej celów.
Więcej informacji tutaj.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.