Kolumbia: przedsynodalny głos ludzi Amazonii

Na spotkaniu w Bogocie poruszono między innymi kwestię Eucharystii i trudnego dostępu do tego sakramentu w amazońskiej dżungli.

Reklama

Amazonia przygotowuje się do jesiennego synodu w Watykanie. W stolicy Kolumbii odbyło się spotkanie przygotowawcze, gdzie biskupi, księża i osoby zakonne mogły usłyszeć głos mieszkańców dorzecza Amazonki i rozwinąć propozycje, jakie przedstawią na synodzie. Podobne spotkania odbyły się już w Brazylii i Peru.

„Papież Franciszek chce uwidocznić ludzi z Amazonii, wysłuchać ich obaw, poznać tradycje i doświadczyć ich duchowości” – podkreśla bp Joaquin Pinzon Guiza, ordynariusz wikariatu znajdującego się w głębi lasu tropikalnego. Wskazuje on, że biskupi nie chcą zabrać na synod tylko swoich przemyśleń, ale przede wszystkim to, co znajduje się w sercach ludzi.

Na spotkaniu w Bogocie poruszono również kwestię Eucharystii i trudnego dostępu do tego sakramentu w amazońskiej dżungli. Kard. Pedro Barreto Jimeno z Huancayo podkreślił, że Eucharystia jest centrum naszej wiary. Papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI zgodnie twierdzili, że bez niej nie da się budować Kościoła. Odnosząc się do kwestii święcenia żonatych mężczyzn wyjaśnił, że „synod nie działa jak kongres”, a decyzja leży wyłącznie po stronie Ojca Świętego.

Głos zabrał również kolumbijski prezydent Ivan Duque, który zwrócił uwagę zebranych na kwestię handlu narkotykami i zaapelował o poruszenie jej na synodzie. Wskazał, że ogromne połacie amazońskiej dżungli zostały wykarczowane w celu posadzenia krzewów kokainowych, używanych do produkcji narkotyku. Nie zabrakło również wystąpienia jednego z liderów plemiennych. Fanny Cuiro przyznał, że sam fakt, iż ludy tubylcze zostały włączone w tę dyskusję, jest dla nich wielkim zwycięstwem, a uwaga Papieża zwrócona w ich stronę, napełnia ich nadzieją.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama