Kolumbia: przedsynodalny głos ludzi Amazonii

Na spotkaniu w Bogocie poruszono między innymi kwestię Eucharystii i trudnego dostępu do tego sakramentu w amazońskiej dżungli.

Amazonia przygotowuje się do jesiennego synodu w Watykanie. W stolicy Kolumbii odbyło się spotkanie przygotowawcze, gdzie biskupi, księża i osoby zakonne mogły usłyszeć głos mieszkańców dorzecza Amazonki i rozwinąć propozycje, jakie przedstawią na synodzie. Podobne spotkania odbyły się już w Brazylii i Peru.

„Papież Franciszek chce uwidocznić ludzi z Amazonii, wysłuchać ich obaw, poznać tradycje i doświadczyć ich duchowości” – podkreśla bp Joaquin Pinzon Guiza, ordynariusz wikariatu znajdującego się w głębi lasu tropikalnego. Wskazuje on, że biskupi nie chcą zabrać na synod tylko swoich przemyśleń, ale przede wszystkim to, co znajduje się w sercach ludzi.

Na spotkaniu w Bogocie poruszono również kwestię Eucharystii i trudnego dostępu do tego sakramentu w amazońskiej dżungli. Kard. Pedro Barreto Jimeno z Huancayo podkreślił, że Eucharystia jest centrum naszej wiary. Papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI zgodnie twierdzili, że bez niej nie da się budować Kościoła. Odnosząc się do kwestii święcenia żonatych mężczyzn wyjaśnił, że „synod nie działa jak kongres”, a decyzja leży wyłącznie po stronie Ojca Świętego.

Głos zabrał również kolumbijski prezydent Ivan Duque, który zwrócił uwagę zebranych na kwestię handlu narkotykami i zaapelował o poruszenie jej na synodzie. Wskazał, że ogromne połacie amazońskiej dżungli zostały wykarczowane w celu posadzenia krzewów kokainowych, używanych do produkcji narkotyku. Nie zabrakło również wystąpienia jednego z liderów plemiennych. Fanny Cuiro przyznał, że sam fakt, iż ludy tubylcze zostały włączone w tę dyskusję, jest dla nich wielkim zwycięstwem, a uwaga Papieża zwrócona w ich stronę, napełnia ich nadzieją.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • robak
  16.08.2019 22:31
  adyć pisał ja tutaj o kapłanach przechodzących na emeryturę w wieku który całkowicie pozwala na dalszą pracę . douczyć języka i do pracy . robienie wyłomu w tamie powoduje iż tama się rozleci . pozostaną tylko ułomki , ale nie będzie tamy . kościoł zostanie w malutkiej cząstce ( i to tej afrykańskiej . ) co ciekawe wszystkie te zawieruchy biorą się od II soboru . i co równie ciekawe najwięcej do powiedzenia mają kapłani gdzie nauczanie kościoła zostało juz zmieniuone - po to tylko coby przypodobać się światu . ostatnio czytałem podobny tekst - wypowiadal się niemiecki duchowny - równie podobnie pisząc o eucharystii . gdy widzę jak to wygląda w niemczech i w innych krajach europy zachodniej - wówczas ciarki mnie przechodzą - owi kapłani sami doprowadzili do rozkladu kościoła w ichnich krajach , doprowadzili do zaniku sakramentu spowiedzi do przyjmowania komunii w stanie grzechu nciężkiego do promowania i akceptowania homoseksualizmu - jak oni mogą mówić o eucharystii , człowiek w stanie grzechu cięzkiego nie mówi prawdy nire robi rzeczy dobrych . ci kapłani narzucają swoją narracje innym ( letnim ) przyjmującym ich słowa . nic dobrego nie wyniknie z amazonii - dalsze podziały , dalsze niejednoznaczne słowa franciszka . pozdrawiam
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6