Papież do francuskich skautów.
Trwanie w „łączności” z Chrystusem umożliwia nam prawdziwe spotkanie z innymi – przypomina Papież francuskim skautom. W Jambille pod Paryżem trwa zlot największej katolickiej organizacji skautowej we Francji (SGDF). Uczestniczy w nim 20 tys. skautów. Odbywa się on pod hasłem „Łączyć” i jest poświęcony wychowaniu do dobrego korzystania z owoców rewolucji cyfrowej.
Zlot rozpoczął się od Mszy polowej sprawowanej przez pomocniczego biskupa Wersalu Bruna Valentina. Obecny był również minister ds. edukacji Jean-Michel Blanquer. Podczas liturgii odczytano watykańskie przesłanie, wystosowane w imieniu Ojca Świętego przez kardynała Sekretarza Stanu.
W przesłaniu nawiązano do tematu spotkania, czyli cyfrowego połączenia. Papież proponuje młodym inną formę łączności, dla której punktem wyjścia jest „połączenie” z Chrystusem poprzez modlitwę, słuchanie Słowa Bożego i sakramenty. W ten sposób można bowiem odkryć nie tylko źródło prawdziwej radości, ale też drogę prawdziwego spotkania z innymi.
Papież zachęca też francuskich skautów, aby coraz bardziej stawali się budowniczymi mostów, nie ograniczając się jedynie do spotkań wirtualnych. W ten sposób przyczynią się do budowania społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i ludzkiego, wrażliwego na najmniejszych i biednych. Papież zapewnia też o swym błogosławieństwie dla całej pięknej rodziny skautingu we Francji.
Warto zauważyć, że tegoroczny zlot wpisuje się w kontekst ponownego rozwoju katolickiego skautingu we Francji. Od dziesięciu lat przeżywa on dynamiczne odrodzenie. Liczba skautów wzrosła w tym okresie o 30 procent, a w najmłodszej grupie wiekowej wręcz się potroiła. W trzech głównych katolickich organizacjach skautowych we Francji jest dziś 150 tys. członków.
Również sam Kościół przywiązuje dziś coraz większe znaczenie do skautingu. Przed ubiegłorocznym synodem biskupów dla młodzieży episkopat Francji uznał, że we wszystkich diecezjach to właśnie katolicki skauting jest dziś najprężniejszą formą duszpasterstwa dzieci i młodzieży. Bardzo często jest on też kolebką nowych powołań. W artykule poświęconym temu zjawisku tygodnik Famille Chrétienne wskazuje tytułem przykładu na trzy seminaria. Skautami było 75 procent alumnów seminarium Wspólnoty św. Marcina, 90 procent w seminarium wersalskim i 92 procent w seminarium Bractwa św. Piotra.
Piotr Sikora o odzyskaniu tożsamości, którą Kościół przez wieki stracił.