Rozmowa psychologa klinicznego i biskupa hitem internetu

Rejestracja jednej z najbardziej oczekiwanych rozmów – między znanym kanadyjskim psychologiem klinicznym Jordanem Petersonem a biskupem pomocniczym archidiecezji Los Angeles Robertem Barronem ogniskuje od kilku dni olbrzymie zainteresowanie użytkowników internetu. Dwaj rozmówcy podczas blisko półtoragodzinnej rozmowy wymienili się komentarzami dotyczącymi m.in. istoty chrześcijaństwa, natury miłości czy nauczania Kościoła.

Jordan B Peterson Bishop Barron: Word on Fire

Światowej sławy psycholog wyraził przekonanie, że Kościół, który nadmiernie akcentuje miłosierdzie i przebaczenie, jednocześnie nie wymagając, by ludzie odwrócili się od popełnianego zła, w rzeczywistości nie przejmuje się nimi.

„Jeśli naprawdę kogoś kochasz, nie jesteś w stanie tolerować, gdy ta osoba jest poniżej tego, czym mogłaby być” – zaznaczył Peterson. Z kolei założyciel katolickiego apostolatu „Word on Fire” przypomniał, że łaska Boża to nie tylko miłosierdzie i nie tylko sprawiedliwość. „To są dwa ramiona. Brakuje nam bardzo w Kościele tych dwóch ramion. W pewien sposób staliśmy się zbyt «miłosiernym» Kościołem” – przyznał biskup, odwołując się jednocześnie do najbardziej znanych motywów nauczania papieża Franciszka – „towarzyszenia”, czy „szpitala polowego”, do którego porównywany jest Kościół.

Peterson odwołując się do własnych doświadczeń rodzinnych oraz praktyki lekarskiej, zauważył, że miłość potrafi być bardzo wymagająca i często prowadzi do sytuacji, w których człowiek musi skonfrontować się z prawdą o sobie samym. Jego zdaniem, często jest tak, że ktoś, kto przychodzi do Kościoła i otrzymuje tylko przebaczenie, nie słyszy, by żądano od niego zmiany złego postępowania w konkretnych sprawach. Profesor wskazał, że dziś ludzie potrzebuje, by ktoś wskazał im, jak można żyć szlachetnie i wziąć moralną odpowiedzialność za swoje czyny.

Bp Barron znany jest szerokiej publiczności z działalności ewangelizacyjnej w internecie. Jest autorem 10-odcinkowej serii filmowej „Katolicyzm”. Podczas tego ewangelizacyjnego przedsięwzięcia, jeszcze jako ksiądz archidiecezji Chicago, wspólnie ekipą filmową odwiedził 50 miejsc w 15 państwach na całym świecie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1986 r. w archidiecezji Chicago. Cztery lata wcześniej uzyskał stopień magistra filozofii na Katolickim Uniwersytecie Ameryki. Studia doktoranckie z teologii ukończył w 1992 r. w paryskim Instytucie Katolickim. Do posługi biskupiej w archidiecezji Los Angeles został powołany przez papieża Franciszka 21 lipca 2015 roku.

Dr Peterson jest profesorem na Uniwersytecie Toronto, psychologiem klinicznym i autorem książki „12 życiowych zasad: antidotum na chaos”. Tematami rozważań akademika jest m.in. psychologia religii, koncepcje kreatywności i osobowości. Na kanale YouTube dr. Petersona, Jordan Peterson Videos, można obejrzeć jego wykłady, zarówno uniwersyteckie, jak i publiczne, między innymi piętnastoodcinkową serię o Biblii. Są tu także jego odpowiedzi na aktualne spory polityczne. Kanał, na którym opublikowano także niedawną rozmowę z bp. Barronem, ma 2,1 miliona subskrybentów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8