Papież o konieczności przeciwstawienia się kulturze wykluczania

Papież Franciszek przyjął na audiencji radę wykonawczą Międzynarodowej Federacji „Wiara i Radość” (Fe y Alegría). To Ruch Integralnej Edukacji Ludowej i Promocji Społecznej, który zajmuje się rozwojem kobiet i mężczyzn pracujących szczególnie w najbardziej zmarginalizowanych obszarach.

Ruch powstał w Wenezueli i obecny jest we wszystkich krajach Ameryki Łacińskiej, dotarł też do Europy.

W swoim przesłaniu Ojciec Święty zwrócił uwagę, że większość członków ruchu stanowią ludzie młodzi. „To wy odegracie główną rolę w przyszłości, nie tylko samego ruchu, ale całej ludzkości” – zaznaczył Franciszek. Podkreślił, że chodzi także o teraźniejszość, w której należy podejmować zadania z entuzjazmem oraz ze zdolnością włączania innych.

„Dzisiejsza kultura jest raczej wykluczająca: aby utrzymać względny porządek wyklucza się rzeczy, które tworzą nieporządek. Tyle dzieci się wyklucza i dlatego nie mają dostępu do edukacji, starsi są wykluczani, ponieważ denerwują, nie produkują, są chorzy, a przez to wykluczani” – mówił Papież. Wskazał, że zostaje wykluczone wszystko, co nie służy rozwojowi ekonomicznemu, gospodarczemu i technologicznemu. „«Wiara i Radość» proponuje coś odwrotnego: wszystko się włącza, każdego przyjmuje. Nawet to, co bezużyteczne? Tak, również to co bezużyteczne. Każdego! Nie ma ludzi bezużytecznych dla «Wiary i Radości». Wszyscy zostają włączeni, wszystko się włącza. To jest trochę taka mistyka inkluzywności, oby było jej jak najwięcej” – mówił Franciszek.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7