Abp Ryś: Jesteśmy w sytuacji narastającej agresji

Jesteśmy w sytuacji narastającej agresji. Wszyscy powinniśmy unikać działań, które narażają wrażliwość i poglądy innych ludzi - powiedział PAP metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, odnosząc się do zorganizowanego przed Paradą Równości "nabożeństwa ekumenicznego".

"Nie znam motywów ludzi, tego się nie da tak powiedzieć. Na pewno jest taka atmosfera, która sprzyja rozmaitym zachowaniom, ale żeby oceniać czy osądzać, trzeba wejść w każdą sytuację indywidualną" - powiedział.

W sobotę zaniepokojenie w związku z "nabożeństwem ekumenicznym" wyraził m.in. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. W przesłanym PAP komunikacie napisał w imieniu Kościoła katolickiego: "Z wielkim niepokojem dowiadujemy się o kolejnych faktach i miejscach, w których dochodzi do obrażania Boga i ludzi wierzących".

W niedzielę prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP biskup Jerzy Samiec wyjaśnił PAP, że żaden z Kościołów Rady nie ma nic wspólnego z Szymonem Niemcem. Podkreślił, że z Niemcem nie mają nic wspólnego również Kościoły reformowane w Polsce - ani Kościół Ewangelicko-Reformowany, ani Kościół Ewangelicko-Augsburski.

W związku z reakcjami na "nabożeństwo ekumeniczne" Niemiec wydał w sobotę oświadczenie, w którym napisał, że takie "nabożeństwa" odprawia przed każdą Paradą Równości od 2010 roku. Zaprotestował też przeciwko "łączeniu go" z Kościołem Rzymskokatolickim.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • S
  15.06.2019 17:09
  Idżmy dalej. Moja znajoma, ateistka, uważa Kściół za organizację przestępczą, kryjącą pedofilię w sposób systemowy. Czy mogę wziać udział w procesji Bożego Ciała, narażając jej wrażliwość i poglądy? A czy wypada mi protestować przeciw aborcji, skoro jej wolność obejmuje prawo do aborcji na życzenie? Doprawdy, niektórzy hierarchowie dążą do samozaorania Kościoła.
 • różanka
  15.06.2019 17:59
  "To nie chodzi dzisiaj o to, kto do czego ma prawo, tylko o taką świadomość, że moje prawo kończy się tam, gdzie się zaczyna wolność i wrażliwość drugiej strony"- więc właśnie MOJA WOLNOŚĆ I WRAŻLIWOŚĆ ZOSTAŁY ZAATAKOWANE przez te AKTY PROFANACJI MSZY ŚWIĘTEJ! Niech sobie panowie we własnych domach robią co chcą, ale nie publicznie, w świetle mediów!! Widzę, że trzeba będzie nam się łączyć we wspólnym składaniu pozwów do sądu, póki jeszcze nie sadzają w więzieniach za wiarę! Nie wiadomo jak długo... Prześladowania w historii zawsze się zaczynały od pozwolenia aby nam, katolikom pluto w twarz!
 • bb
  16.06.2019 21:07
  "S", przyzanję Ci rację. Wielu hierarchów próbuje się bezkonfliktowo ustawić w tej -niewątpliwie już-wojnie kulturowej. Szkoda, że do nich dołącza bp Ryś. Ale też duża wina jest w tym, że zbyt wielu świeckich z różnych przykościelnych organizacji nie umie jednemu i drugiemu biskupowi powiedzieć co myśli o ich poprawności.
 • xpp
  17.06.2019 11:12
  Czy ksiądz Arcybiskup nie mógłby się wypowiedzieć w tej sprawie w stylu "tak - tak" lub "nie - nie"?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11