Uzbrojony w dwa noże 50-letni mężczyzna napadł na grupę 30 nastolatek.
Dwie osoby nie żyją a kilkanaście zostało rannych po ataku nożownika na autobus szkolny w japońskim mieście Kawasaki. Uzbrojony w dwa noże 50-letni mężczyzna napadł na grupę 30 nastoletnich uczennic z katolickiej szkoły. Po interwencji kierowcy odszedł i sam ranił się w szyję.
W wyniku tragicznego ataku, 18 osób, w tym 16 uczennic szkoły podstawowej Caritas zostało przewiezionych do pobliskich szpitali w Kawasaki. 12 letnia szóstoklasistka oraz 30 letni mężczyzna, prawdopodobnie ojciec jednej z uczennic, zmarli w wyniku odniesionych ran. Na skutek samookaleczenia zmarł również sprawca tragedii. Wśród hospitalizowanych uczniów są dzieci w wieku zaledwie 6 lat. Troje znajduje się w bardzo ciężkim stanie.
Świadek zdarzenia powiedział japońskiej telewizji publicznej NHK, że kiedy usłyszał sygnał kilku karetek pogotowia, wyszedł przed dom i zobaczył 3 pokrwawionych dorosłych, którzy leżeli na ziemi. Kilka uczennic leżało ok. 20 m od przystanku autobusowego, a ich tornistry były porozrzucane.
Tragedia jest dla wszystkich wielkim zaskoczeniem, gdyż Japonia jest krajem, gdzie można czuć się bezpiecznie na ulicy i dzieci od pierwszych klas szkoły podstawowej dostają się do szkoły bez opieki rodziców. Dyrektor zespołu szkół odwołał zajęcia w przedszkolu i w szkole podstawowej. Wieczorem szkoła ma przeprowadzić spotkanie z rodzicami oraz konferencję prasową. Policja prowadzi śledztwo w sprawie motywów dokonanej zbrodni. Znaleziono także plecak z nożem, który prawdopodobnie należał do napastnika.
Zespół żeńskich szkół katolickich Caritas prowadzi edukację od przedszkola do liceum. Jest to jedyna katolicka placówka oświatowa funkcjonująca w mieście Kawasaki. Gimnazjum i liceum zostały założone przez zakon sióstr Caritas z Kanady w 1961 r. Dwa lata później otwarto również szkołę podstawową. Na wszystkich szczeblach uczy się ok. 650 uczniów, którym towarzyszy ponad 50 nauczycieli. Zarówno przedszkole jak i szkoły cieszą się dobrą renomą w regionie.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.