30 lat po "Christifideles laici" trzeba ciągle odkrywać rolę i miejsce świeckich w Kościele.
W Dąbrowie Tarnowskiej spotkali się liderzy ruchów i stowarzyszeń katolickich by dyskutować o roli świeckich w Kościele. Konferencja odbyła się w 30. rocznicę podpisania przez Jana Pawła II adhortacji „Christifideles laici”, o powołaniu i misji świeckich w Kościele, która była owocem synodu biskupów, który podjął te kwestie w kontekście 20-lecia Soboru Watykańskiego II.
Grzegorz Brożek /Foto Gość - Myślę, że trzeba ciągle odkrywać potrzebę, wręcz konieczność zaangażowania laikatu - mówi ks. dr Jan Bartoszek.Kilkudziesięciu uczestników konferencji spotkało się najpierw na Eucharystii w kościele parafialnym. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił bp Stanisław Salaterski. - Jezus mówi dziś do was, byście szli do jego winnicy, bo w niej pracy jest wiele. Podjęcie służby, pracy nie jest łatwe, bo w Kościele w Polsce nauczyliśmy się, że Kościół to „oni”: proboszcz, ci, którzy są koło niego, a inni mogą co najwyżej ponarzekać. Nauczyliśmy się, że nie należy się szczególnie wychylać, różnić od innych, bo powiedzą, żeś „dewotka”, „masz pewnie zysk z tego”. Pewnie w przypadku braku zaangażowania kłopot leży też w tempie życia, które prowadzimy. Nie mamy czasu, może się nam trochę nie chce. Jezus mówi „Idźcie do mojej winnicy”. Uczestnictwo w Kościele wymaga jednak zaangażowania, wymaga ofiary, poświęcenia. Jeżeli jest w nas wiara, jeżeli chcemy lepszego Kościoła, to nie możemy się wymówić od tego zaproszenia Chrystusa - mówił w homilii bp Stanisław Salaterski.
Po Mszy św. w auli domu parafialnego zgromadzeni mogli wysłuchać wystąpień ks. dr hab. Ireneusza Stolarczyka, ks. dr Michała Dąbrówki. - Trwa V Synod Diecezji Tarnowskiej, który służy m.in. uaktywnieniu świeckich, zauważeniu, podkreśleniu roli i ich znaczenia w Kościele. W tym kontekście chcemy odkryć wspomniany dokument na nowo, który przywraca świeckim ich miejsce we wspólnocie Kościoła. Przed Vaticanum II teologia laikatu mówiła, że świeccy są przedłużeniem rąk kapłanów. Sobór Watykański II i nauczanie Kościoła podkreśla dziś wyraźnie, że świeccy są przedłużeniem rąk samego Chrystusa - mówi ks. dr Jan Bartoszek, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej, organizator konferencji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Tu chodzi o całkowicie nowe życie, o dar życia, które przetrwa całą wieczność”.
Zgodnie z dawnym zwyczajem w Polsce do 2 lutego można oglądać szopki w świątyniach i śpiewać kolędy.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.