Główne uroczystości Królowej Polski na Jasnej Górze

Z udziałem polskich biskupów i kilkunastu tysięcy pielgrzymów na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości Królowej Polski. To jeden z największych odpustów gromadzący tysiące wiernych. W tym roku inauguruje on świętowanie 40.rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Sanktuarium a w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego jest przypomnieniem jego wielkiego aktu zawierzenia: Milenijnego Oddania Polski w Macierzyńską Niewoli Miłości.

Reklama

Przeor klasztoru, o. Marian Waligóra podkreśla, że musimy wciąż na nowo wracać do przesłań wielkich Polaków. - Ciągle odkrywamy jak bardzo ważne jest to zawierzenie Maryi, w wymiarze Narodu, ale też w wymiarze osobistym. Prymas Tysiąclecia przypominał, że nie wystarczy ten akt wypowiedzieć we wspólnocie, trzeba wchodzić w to zawierzenie i oddanie się Maryi we własnym sercu - podkreślił jasnogórski przeor.

- Europa potrzebuje Polski. Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków. Polska potrzebuje Europy - mówił w kazaniu abp Stanisław Gądecki, cytując św. Jana Pawła II.

Przewodniczący Episkopatu podkreślał, że stoi dziś przed nami zadanie aktywnego budowania wspólnoty ducha w oparciu o wartości, które pozwoliły przetrwać dziesięciolecia programowej ateizacji. - Pomniejszona wersja Europy w postaci Unii Europejskiej umieszcza na swych sztandarach - ze względu na chrześcijańskich założycieli - apokaliptyczny wieniec z gwiazd dwunastu. W zamiarze autora flagi, Arsène Heitza, chodziło o nawiązanie do symboliki maryjnej. Taka flaga została wywieszona po raz pierwszy w katedrze w Strasburgu dnia 8 grudnia 1955 r., a więc w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej- przypominał kaznodzieja. Dodawał, że „trudno dzisiaj uwierzyć w to, jak szybko nastąpił odwrót od tych początkowych inspiracji chrześcijańskich, obserwując dominującą dziś w Unii wykładnię”.

- W obliczu naszej Matki i Królowej, potwierdzamy naszą wolę budowania nowej Europy. Chcemy wyrazić gotowość uczestnictwa w posłannictwie Chrystusa - mówił abp Gądecki.

Podczas Sumy został ponowiony Milenijny Akt oddania Maryi, którego autorem jest kard. Stefan Wyszyński. Fragment zawierzenia z 1966 r. został umieszczony, jako świadectwo wiary pokoleń Polaków, na nowej tablicy pamiątkowej, przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. - Niech ten akt kształtuje postawę odpowiedzialności za Kościół i Ojczyznę, niech budzi nieustannie odwagę wiary oraz utwierdza niezachwianą nadzieję w zwycięstwo Chrystusa i Jego Matki Jasnogórskiej Królowej Polski - mówił przewodniczący Episkopatu dokonując poświęcenia tablicy.

Odsłonięcie tablicy zbiega się z oczekiwaniem na beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Życie Prymasa Tysiąclecia przebiegało równolegle z historią trudnych zmagań o Ojczyznę. W czasie ogromnego zagrożenia i niszczenia wolności na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kard. Wyszyński „wszystko postawił na Maryję”.

Podczas Mszy św. poświęcono też inne wotum, replikę scyfusa, czyli średniowiecznego naczynia na wino, ufundowanego przez św. królową Jadwigę. Oryginał znajduje się w Dreźnie.Tegoroczne uroczystości przebiegają w duchu jubileuszu 40-lecia pierwszej wizyty Jana Pawła II na Jasnej Górze w czerwcu 1979 r. Do tego wydarzenia nawiązał w powitaniu o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

- Ten święty pielgrzym uczył nas wiary i zawierzenia, wskazywał jak żyć w wolności dzieci Bożych, uczył szacunku dla każdego człowieka, uczył patriotyzmu, uczył miłości Ojczyzny. Dziedzictwo pielgrzymowania i nauczania Jana Pawła II chcemy na nowo podjąć, aby te słowa w nas żyły, poruszały sumienia, owocowały w życiu i przyczyniały się do jedności i zgody w Polsce, Europie i na całym świecie, do poszanowania Bożego prawa, do ducha szacunku pomimo różnic – mówił przełożony generalny Paulinów.

Słowa Jana Pawła II z 1979r.: „Tu bije serce Narodu w sercu Matki” stanowią motto tegorocznego pielgrzymowania do Królowej Polski i znalazły się na tle biało-czerwonej flagi na murach klasztoru od strony placu modlitwy przed szczytem.

Wczoraj w jasnogórskim Arsenale otwarta został nowa wystawa „Człowiek Zawierzenia”. Ekspozycja ukazuje I pielgrzymkę Jana Pawła II na Jasną Górę oraz jego związki z Sanktuarium. Po raz pierwszy zgromadzone są tak licznie zestawione papieskie pamiątki i wota. Są one dowodem szczególnej miłości Ojca Świętego do Królowej Polski i stanowią przypomnienie papieskiego "Totus Tuus".

Wśród eksponatów można zobaczyć m.in.: fotel papieski, używany przez Jana Pawła II w 1979 r., stuły i ornaty. Jest też biała sutanna Ojca Świętego, a także dwa papieskie krzyże-pektorały oraz świeca paschalna ofiarowana podczas pierwszej pielgrzymki wspólnie ze złotą różą.

Na 3-majowe święto, mimo zimna, przybyło kilkanaście tysięcy pielgrzymów. Byli też tacy, którzy na dzisiejszy odpust nawet przybiegli – po ponad 10 godz. Biegu na Jasną Górę dotarła 20 – osobowa grupa z Łodzi.

Dziś jeszcze Mszę św. o godz. 19.00 w bazylice, celebrowaną przez abp. Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego, poprzedzi procesja eucharystyczna po Wałach. Uroczystość uwieńczy Apel Jasnogórski z udziałem Kompani Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Czytaj także o uroczystościach w różnych miastach Polski:

Warszawa

Kraków

Gdańsk

Katowice

Wrocław

Gliwice

Koszalin

Opole

Rokitno

Zielona Góra

Gorzów Wlkp.

Sandomierz

Olsztyn

Stalowa Wola

Lublin

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama