To sama Maryja chciała, by nazywać ją "Królową Polski" - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, nawiązując do objawień maryjnych z 1608 r. oraz przypadającej 3 maja Uroczystości NMP Królowej Polski.
Rzecznik Episkopatu, mówiąc o Maryi, jako Królowej Polski, nawiązał do kazania wygłoszonego przez abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze 3 maja 2017 r. Abp Gądecki przywołał wówczas słowa Matki Bożej wypowiedziane w 1608 roku do włoskiego jezuity o. Juliusza Mancinelliego podczas prywatnych objawień. "Dlaczego nie nazywasz Mnie Królową Polski? Ja to królestwo bardzo umiłowałam i wielkie rzeczy dla niego zamierzam, ponieważ osobliwą miłością do Mnie płoną jego synowie" - mówiła Matka Boża. Odtąd jezuita modlił się słowami: "Maryjo, Królowo Polski, módl się za nami".
Wiadomość o tym, że to sama Maryja chciała, by nazywać ją "Królową Polski" rozpowszechnili polscy jezuici. Król Jan Kazimierz, słysząc o objawieniach, powierzył Maryi obronę kraju przed najeźdźcami, a gdy Szwedzi wycofali się ze Lwowa, przed obrazem Matki Bożej Łaskawej 1 kwietnia 1656 r. złożył śluby. "Autorem lwowskich ślubów był Andrzej Bobola, przyszły święty" - przypomniał ks. Rytel-Andrianik. "Wielcy polscy święci szczególnie umiłowali Maryję i oddawali Jej cześć. A ona - Maryja Królowa Polski - od wieków opiekowała się i nadal opiekuje się Polską i Polakami" - powiedział.
Główne uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski będą miały miejsce tradycyjnie na Jasnej Górze z udziałem polskiego Episkopatu. Mszy św. o godz. 11 będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wypowiedziany zostanie też Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie autorstwa Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. "To kolejna wielka postać Kościoła, która w pełni zawierzyła się Maryi. Ten Akt zabrzmi szczególnie w czasie, gdy czekamy na beatyfikację jego autora" - powiedział rzecznik Episkopatu. 3 maja, przed głównym wejściem do Kaplicy Matki Bożej, nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy z Aktem Oddania Polski w Jej macierzyńską niewolę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).