Kościół na własność?

Coraz częściej spotykamy się z taką czy inną formą “wyrzucania z Kościoła” inaczej myślących. Coraz mniej – mam wrażenie - pytania o to, czego chce od nas Bóg. Przecież każda ze stron wolę Boga zna najlepiej.

“Kościół nie jest własnością pseudoreformatorów. Nie mogą więc zmieniać Kościoła, bo on do nich nie należy” – przeczytałam. Bez wątpienia jest to prawda. Ale tylko jej część. Równie dobrze można bowiem powiedzieć: Kościół nie jest własnością tych, którzy kurczowo trzymają się tradycji. Nie mogą zatrzymywać Kościoła w jego podążaniu za wskazaniami Ducha Świętego. To także będzie zdanie prawdziwe. Kościół nie jest bowiem własnością żadnego człowieka ani żadnej grupy ludzi. Kościół należy do Boga. Jest nie tylko ludzką instytucją, podlegającą ludzkim prawom i zasadom. I nie według ludzkich pomysłów powinien postępować.

Oczywiście nie znaczy to, że ludzkie prawa i zasady nie mogą lub nawet nie powinny mieć w nim zastosowania. Ludzkie prawa i zasady zwykle wynikają z dążenia do jakiegoś dobra. Historia wskazuje, że czasem szybciej dostrzegają je ludzie od Kościoła oddaleni czy wręcz będący w nim w konflikcie. Niemniej pierwotnym drogowskazem dla Kościoła powinno być dobro, które wskazuje Ewangelia. Niezależnie, kto pierwszy na nie wskazał: swój czy obcy. Ostatecznie zawsze wskazał nam na nie Bóg.

Zdania takie, jak wspomniane na początku, sygnalizują tylko tyle, że mówiący nie zgadza się z tymi, którym wpływania na Kościół zakazuje. A jednak nie można ich zignorować: to zdania zrywające wspólnotę i przerywające dialog. Tymczasem w Kościele jesteśmy wszyscy razem. „W rzeczach koniecznych jedność, w wątpliwych wolność, we wszystkich miłość” - mówił św. Augustyn. Do tego zdania warto dodać jeszcze jedną uwagę: rozróżnienie między “koniecznym” a “wątpliwym” należy do Kościoła. Nie do jego poszczególnych członków.

Coraz częściej spotykamy się z taką czy inną formą “wyrzucania z Kościoła” inaczej myślących. Coraz mniej prób wniknięcia w to, co leży u źródeł ich myślenia czy jak rozumieją słowa, których używają. Coraz mniej prób dotarcia do sedna. Coraz mniej – mam wrażenie - pytania o to, czego chce od nas Bóg. Przecież każda ze stron wolę Boga zna najlepiej i nie ma w tej kwestii żadnych wątpliwości. Duch Święty musi się dostosować.

Spotykamy się z takimi postawami codziennie. Oczywiście, nie tylko w Kościele. Ale w Kościele ma to wymiar szczególnie bolesny. Wolą Boga wobec nas jest jedność. Jedność, ale nie jednolitość. Jedność, ale niekoniecznie i nie we wszystkim jednomyślność. Jedność, ale z pewnością niejednakowa wrażliwość. Pojednana różnorodność.

Boimy się różnorodności. Być może dlatego, że zbyt niepewni jesteśmy tego, kim jesteśmy. Być może dlatego, że różnorodność kwestionuje nasze utarte i wygodne przekonania. Nieustannie domaga się nawrócenia. Przede wszystkim od nas samych.

– Odnowa nastąpi tylko wtedy, gdy będziemy słuchać Pana, pozwalając, by to On nas przemienił, i wraz z Nim będziemy nadal czynić dobro – przypomniał papież niemieckim katolikom. Warto, by to zdanie usłyszeli wszyscy.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Marek Aureliusz
  09.04.2019 11:56
  Eh ! Niewiasto ! Pani ma rację w kategoriach akademickich , tak jest , ale kościół NIE ŻYJE W PRÓŻNI SPOŁECZNEJ.

  Zanim następuje wykluczenie religijne następuje materialne , silne zróżnicowanie społeczne na bogatych i biednych , tak było np. w czasach przed reformacją a Luter … Luter nie podłożył miny społecznej on ją zdetonował a religia , teologia to zjawisko WTÓRNE . Tak przy ty samym credo doszło do wybuchu np. w Hiszpanii , np. kościół w Polsce też już dzieli się na "łagiewnicki i toruński " choćby nie wiem jak by zaprzeczać tak jest i jest to widoczne . Co w tym dziwnego ? to już teraz "akademicko ":


  Człowiek to ciało i dusza , ok? jedno na drugie działa ok? duchowni zwykle mówią o duszy ale nie mówią o wpływie ciała na ducha , to temat dla nich obcy , bo oni są "duszpasterzami " a nie "ciałpasterzami "
  O czym księża zapomnieli ? ano o tym że oddziaływanie ciała na ducha może być niekiedy silniejsze niż działanie odwrotne , co widać statystycznie w działaniach … walczących ateuszy , oni działając na ciało oddziaływają i na ducha , ok ? mam nadzieję ,ze nie będziemy się w tym temacie spierali , to aksjomat .pewnik . Co powiedział Mesjasz do św. Piotra ? odtąd LUDZI nie ryby łowić będziesz , jeśli ludzi to i ciało ok ? … Droga Pani przed tym się nie ucieknie … chociaż teolodzy wszelkiej maści usiłują … zawrócić rzekę .


  To o czym ani pisze jest NATURALNYM spiętrzeniem konfliktów , nie tylko klasowych także narodowych bo nie tak trudno dotrzeć nieomal otwartą ingerencję obcych publikatorów w szerzeniu "nowej wiary " w katolickiej Polsce , wszystko to jest bardzo optymistyczne , tak, tak optymistyczne , pozwala uwierzyć w Boską Opiekę nad Polską , w innym kraju pewnie doszło by do rewolucji [ We Francji np. wszystko na to wskazuje ,że łupnie " ] albo do rozczłonkowania kościoła , u nas jeszcze nie … jeszcze.


  To co najważniejsze w Pani tekście : jedność w tym co podstawowe a wolni w tym co wątpliwe , problem w tym ,że ta strefa tego co wątpliwe nieustannie się poszerza , to co było kiedyś bezdyskusyjne dzisiaj jest "rozszarpywane na kawałki " przez rozmaite interpretacje , zgadza się ? to widać zwłaszcza kwestiach seksualności ludzkiej , ilu już to księży np. w Niemczech"wymiękło "?

  Może więc to wykluczanie mieć i dobre strony ?ono DYSCYPLINUJE wstyd powiedzieć także i … księży .


  Niech wam będzie jako poganin … to powiedział Mesjasz


  Dlaczego ja o tym akademickim podejściu ,papież mówił o czynieniu dobra ale …. jak można czynić dobro np. w ekonomii skoro kościół o tym nie naucza ? gdybym był przy papieżu to bym o to spytał , ale … słyszałem ,że on nie raczy odpowiadać nawet na oficjalne pytania kapłanów , więc co tam ja...
 • tomak
  09.04.2019 22:06
  "Kościół nie jest własnością tych, którzy kurczowo trzymają się tradycji." Co to znaczy "kurczowo trzymać się tradycji"? NIE ROZUMIEM tego. Duch Święty działał w Kościele we wszystkich wiekach. Skoro był z biskupami, a był, na Soborze w Nicei, w Efezie, Konstantynopolu, Trydencie, to w XXI wieku nie może sobie zaprzeczać inspirując wiernych do czegoś innego. W Kościele istnieje ciągłość Tradycji. Ona nie rozwija się skokowo, ani tym bardziej rozstrzygnięcie dogmatyczne późniejsze nie może przekreślać wcześniejszego. Nie może być tak, że w XV czy XIX wieku wejście w ponowny niesakramentalny związek było grzechem, a teraz już niekoniecznie. Nie może być tak, że XXI wieku któreś z przykazań Dekalogu ni stąd ni zowąd przestało obowiązywać, np. I przykazanie, bo oto od Franciszka dowiadujemy się, że Bóg CHCIAŁ "pluralizmu religijnego" co jako żywo jest sprzeczne z przykazaniem: "Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną". Nie może być tak, że czynny homoseksualizm w minionych wiekach był grzechem, a teraz to już właściwie nie jest. Przykazania Boże są wyrazem WOLI i MIŁOŚCI BOGA, a nie uciążliwością życiową, którą trzeba zręcznie obejść. Dziś różnej maści reformatorzy stwarzają wrażenie, jakby im Duch Święty mówił na ucho za każdym razem coś innego, i teraz oni odczuwają wewnętrzny imperatyw (nakaz), by to wszystkim dokoła obwieszczać.
 • Bezimienny
  10.04.2019 10:29
  Bezimienny
  Ad tomak

  Napiszę tak... Skoro, jak piszesz, Duch Święty działał w Kościele wszystkich wieków, nie można zakładać, ze przestał działać w wieku XX czy XXI. Sobór Watykański II jest tak samo soborem, jak wcześniejsze... Myslę, ze tu się zgadzamy.

  W kwestiach nowszych, papieża Franciszka....

  Jesteś stałym komentatorem na Wiara.pl, więc pewnie nic Ci nie umyka. Nie powinno więc też umknąć to, że papież po wizycie Abu Zabi wyraził się dość jednoznacznie, jak należy zapis wspólnej deklaracji rozumieć.

  https://papiez.wiara.pl/doc/5382223.Papiez-precyzuje-Bog-przyzwala-na-wielosc-religii

  Proszę, nie używaj już tego argumentu przeciw papieżowi, bo sprawa dawno została wyjaśniona.

  W kwestii homoseksualizmu... Są oczywiście w Kościele ludzie, którzy twierdzą, że współżycie homoseksualne nie jest grzechem. Ale w tym względzie nauka Kościoła na pewno się nie zmieniła. I papież Franciszek co najmniej parę razy dał wyraz poparcia dla tradycyjnej nauki Kościoła w tym względzie. Na pewno nie papież Franciszek optuje za mianą nauczania....

  W kwestii rozwodów... Tu akurat nie bardzo moge papieża bronić. Zdecydował jak zdecydował. A jak to ma wyglądać w praktyce nie wiem, bo panuje w tym względzie ogromne zamieszanie. W sumie i tak wszystko zależeć będzie od rozeznającego. Zwrócę tylko uwagę, że Kościół prawosławny od samego początku dopuszcza pod pewnymi warunkami przebaczenie wobec tych, którzy trwają w nowym związku. Mnie się to nie podoba, uważam to za niewierność Ewangelii, ale tak jest. Nie formułowałbym wiec woec papieża daleko idących oskarżeń.


 • chochlik
  10.04.2019 10:47
  No tak … ale jaką w tym względzie rolę ogrywa nauka kościoła ? jest to "coś " co rozświetla drogę czy "towarzystwo pomnażania wątpliwości ?" Niech wiara wasza będzie taka jaka mają dzieci .

  islam min. dlatego nas tak leje cywilizacyjnie , bo oni NIE MAJĄ WĄTPLIWOŚCI , pomocniczo : moc to zdolność do integrowania tego co w człowieku podzielone [ Paul Tillich ] więc teolodzy dzielą czy jednoczą ?

  Ogląd zewnętrzny : im więcej książek w k.k. tym więcej wątpliwości . To oczywiście subiektywne odczucie .
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9