Cyklon przyczyną wielu ofiar w Mozambiku, Zimbabwe i Malawi

Tych, którzy zginęli Ojciec Święty powierzył Miłosierdziu Bożemu.

Papież Franciszek wyraził swoją solidarność z ofiarami cyklonu tropikalnego, który dotknął Mozambik, Zimbabwe oraz Malawi wywołując katastrofalne powodzie. Tych, którzy zginęli Ojciec Święty powierzył Miłosierdziu Bożemu. Wyprasza także umocnienie i wsparcie dla wszystkich, którzy zmagają się ze skutkami tego kataklizmu.

Gwałtowny cyklon Idai uderzył w ostatnich dniach w trzy kraje afrykańskie. Rząd w Mozambiku mówi nawet o tysiącu możliwych ofiar śmiertelnych. Światowy Program Żywnościowy ONZ alarmuje, że skutkami cyklonu zostało dotkniętych 3 mln ludzi. Oprócz ofiar śmiertelnych, których na chwilę obecną da się oszacować, wiele osób uznaje się za zaginione, tysiące zostało ewakuowanych ze stref najbardziej zagrożonych. Obfity deszcz zniszczył w wielu miejscach infrastrukturę oraz połączenia komunikacyjne. Całe wioski zniknęły z powierzchni ziemi, wiele wspólnot jest odizolowanych od świata. Domy oraz budynki użyteczności publicznej są zniszczone, drogi zablokowane, wiele miejsc jest niedostępnych. Do regionów, które najbardziej ucierpiały można dotrzeć jedynie helikopterami.

W niesienie pierwszej pomocy aktywnie włączyła się Caritas. Wolontariusze dostarczają poszkodowanym artykuły pierwszej potrzeby oraz środki niezbędnych do powstrzymania epidemii. Pilnie potrzebne są środki czystości, artykuły spożywcze o przedłużonej trwałości, ciepłe okrycia, sprzęt kuchenny, jedzenie oraz zestawy do higieny. W Mozambiku szczególnie trudna jest sytuacja, gdy chodzi o zapewnienie wystarczającej opieki medycznej - mówi Giovanna De Meneghi ze stowarzyszenia Lekarze Afryki.

"Najpoważniejszym zagrożeniem jest brak prądu i wody, zarówno pitnej, jak i tej potrzebnej do oczyszczenia całych stref z brudów. Jeden z najpoważniejszych problemów to ryzyko wybuchu epidemii cholery i odry. W całym regionie szuka się sposobów na powstrzymanie epidemii. W szpitalach próbujemy też pomóc lokalnemu personelowi, aby mógł odpocząć, ponieważ ci ludzie kolejny dzień non stop są na nogach niosąc pomoc potrzebującym. Jest wiele organizacji, które pośpieszyły z pomocą, machina humanitarna ruszyła z wielkim impetem".

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9