Sensowność celibatu? Zmiany w katolickiej etyce seksualnej?

Niemieccy biskupi chcą rozpocząć „drogę synodalną”, na której wspólnie ze świeckimi gremiami i zaproszonymi ekspertami zastanowią się nad podziałem władzy w Kościele, sensownością celibatu i możliwością zmian w katolickiej etyce seksualnej. Takim rezultatem zakończyła się wiosenna sesja plenarna niemieckiego episkopatu w północnoniemieckim Lingen.

Na konferencji prasowej kard. Reinhard Marx podkreślił, że mimo burzliwej i kontrowersyjnej debaty pomysł „drogi synodalnej” biskupi zaakceptowali jednogłośnie. Przyznał jednak, że kroki te zostały podjęte ze względu na duże oczekiwania opinii publicznej. Przewodniczący niemieckiego episkopatu tłumaczył, że biskupi zdecydowali się na nazwę „drogi synodalnej”, ponieważ „synod” to pojęcie z Kodeksu Prawa Kanonicznego i użycie go wymagałoby formalnych ustaleń z Watykanem.

W dokumencie końcowym biskupi postanowili zbadać trzy tematy. Po pierwsze chcą sprawdzić, jak nadużywana jest władza w Kościele. Już teraz zdecydowali, że co najmniej jedna trzecia kierowniczych stanowisk w kuriach powinna być obsadzona przez kobiety. Biskupi zapowiedzieli też m.in. ujednolicenie prowadzenia akt personalnych duchownych oraz sprawdzenie możliwości ustanowienia sądów administracyjnych w ramach konferencji episkopatu. Nie zmieniona zostaje suma 5 tys. euro, którą episkopat będzie wypłacał ofiarom pedofilii.

Dwa kolejne tematy, nad którymi ma debatować Kościół w Niemczech to celibat i katolicka etyka seksualna. Kard. Marx zaliczył je do tzw. możliwych „zmian systemowych“: „Musimy przemyśleć, jak możemy pozyskać nowych księży – mówił arcybiskup Monachium. – Przy pełnym szacunku do celibatu mamy jednak prawo pytać, czy święcenia kapłańskie i celibat zawsze są ze sobą związane”.

Przewodniczący niemieckiego episkopatu odniósł się też do możliwych zmian w katolickiej etyce seksualnej: „Tu konieczna jest debata – podkreśla przewodniczący niemieckiego episkopatu – ponieważ istnieją spore różnice między tym, co czytamy w katechizmie a tym, co w większości reprezentują nauki humanistyczne i teologia moralna”.

Kard. Marx zapowiedział, że już we wrześniu tego roku ruszą konkretne prace na drodze synodalnej, do których zaproszeni zostaną eksperci oraz organizacje świeckich, w tym przede wszystkim Komitet Centralny Katolików Niemieckich.

«« | « | 1 | » | »»
 • Dawid
  16.03.2019 00:07
  To jest straszne co tu pisza...kolejny raz niemieccy biskupi maja problem z katolickoscia...kolejny raz problem z.celibatu...dzieki nim kosci
 • Dawid
  16.03.2019 00:12
  To jest straszne co tu pisza....kolejny raz niemieccy biskupi maja problem z katolickoscia...kolejny raz na sile i bezprawnie podwazaja celibat- poprzez swoje pomysly na katolicyzm od soboru stracili tysiace wiernych...w perspektywie kilkuat beda zamykali kolejne parafie...i dalej liberalizuja co sie da...kto im dal.mandat na debaty nad zmiana etyki seksualnej? No i co to za pomysl z obsadzaniem stanowisk kurialnych przez kobiety...przeciez kobiety maja swoje miejsce w kosciele...maja inne niz mezczyzni- po prostu inne...a wydaje mi sie, ze te cale dywagacje to odpowiedz na lansowana polityke obecnego papieskiego pontyfikatu...
 • Gość
  16.03.2019 07:23
  To naprawdę bardzo dobra wiadomość. Watykan nie jest zdolny to poważnej rozmowy na prawie żaden temat (vide rada m.in. doradcza papieża z kard Pellem…, kapitulacja Benedykta itp..). Nie mam wątpliwości, że dzięki tej drodze synodalnej Duch św. poprowadzi Kościół do oczyszczenia i odnowy. Brawo Niemcy!
 • Poznańczyk
  16.03.2019 08:36
  Bardzo dobre informacje. Brawo dla biskupów niemieckich za odwagę zmierzenia się z palącymi wyzwaniami nowych czasów. No może poza parytetem w obsadzaniu stanowisk urzędniczych w kościele przez kobiety. Celibat i etyka seksualna nie stanowią o istocie wiary. Tym, którzy tak krytykują niemiecki Kościół, na ochłodę polecam refleksję nad jakością liturgii i muzyki kościelnej u nich i u nas.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10