Madryt: pierwsza katedra arabskiej literatury chrześcijańskiej

Jest to pierwsza tego rodzaju katedra na świecie.

Na Uniwersytecie Św. Damazego w Madrycie powstała katedra chrześcijańskiej literatury arabskiej. Jej kierownikiem została kobieta – prof. Pilar González Casado. Jest to pierwsza tego rodzaju katedra na świecie.

Celem katedry jest badanie literatury chrześcijan z Bliskiego Wschodu, którzy przed przybyciem islamu używali innych języków jak np. greckiego, syryjskiego czy koptyjskiego. Począwszy od VIII w. rozpoczął się proces arabizacji, który trwa do dzisiaj. W zetknięciu z islamem autorzy chrześcijańscy musieli bronić takich prawdy wiary jak m. in. Trójca Święta czy Wcielenie i tworzyć nowe pojęcia w języku arabskim.

„Katedra chrześcijańskiej literatury arabskiej stanowi nowość w świecie akademickim, tak hiszpańskim, jak i międzynarodowym, ponieważ zwykle studia związane z literatura arabską ukierunkowane są na literaturę islamską – powiedziała González Casado. – Ponadto większość naukowców, którzy zajmują się tą dziedziną, robi to bardziej z punktu widzenia własnych zainteresowań badawczych niż prowadzonych wykładów. Nie ma więc katedry chrześcijańskiej literatury arabskiej na żadnym uniwersytecie”.

Fakt, że katedrą kieruje kobieta „może zaskoczyć, ale w świecie muzułmańskim były epoki – choć dzisiaj jest trudniej – w których kobiety zajmowały stanowiska i pełniły ważne funkcje, a więc nie ma powodów do zaskoczenia”.

Prof. Pilar González Casado urodziła się w Madrycie, jest zamężna, ma trzy córki i dwóch wnuków. Oprócz chrześcijańskiej literatury arabskiej wykłada także język syryjski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8