Dziś rusza inicjatywa "Zranieni w Kościele" - telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Numer telefonu 800 280 900 będzie działał we wtorki wieczorem, między 19:00 a 22:00.
Dziś rusza inicjatywa "Zranieni w Kościele" - telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Powołały ją do życia wspólnie trzy środowiska lub organizacje: Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Laboratorium „Więzi” oraz Fundacja Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu.
Numer telefonu 800 280 900 będzie działał we wtorki wieczorem, między 19:00 a 22:00. Linia - anonimowa i bezpłatna - ma być pomocą przede wszystkim dla ofiar i ich rodzin, ale także wszystkich, którzy czują się zranieni faktem przemocy seksualnej w Kościele i potrzebują rozmowy. Przy telefonie będą dyżurowali przygotowani specjaliści: psychologowie i psychoterapeuci. Co ważne: będą to osoby wierzące.
Dzwoniący nie musi się przedstawiać, rozmowa nie będzie nagrywana. Chcemy zaofiarować swoją cierpliwość i czas - mówiła w trakcie konferencji prasowej Barbara Smolińska, prezes Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. – Zależy nam, żeby kontakt telefoniczny był wsparciem do dalszego działania. Wszystkim, którzy będą tego potrzebowali, będziemy umożliwiali osobisty kontakt z zaufanymi specjalistami: psychologami, prawnikami, duszpasterzami - dodawała.
Telefon jest otwarty na potrzebujące pomocy osoby z całej Polski, także - po wpisaniu numeru kierunkowego +48 - z zagranicy. Ważne: chodzi o osoby pełnoletnie. Dzieci i młodzież organizatorzy zapraszają do zadzwonienia do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży pod numer 116111. Telefon ten prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Jak napisano na stronie inicjatywy osoby zranione proszone są o kontakt telefoniczny. Kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej służy celom informacyjnym.
Więcej informacji można znaleźć na stronie inicjatywy zranieni.info
W Kaplicy Sykstyńskiej Franciszek udzielił chrztu 21 dzieciom watykańskich pracowników.
"Tu chodzi o całkowicie nowe życie, o dar życia, które przetrwa całą wieczność”.
Zgodnie z dawnym zwyczajem w Polsce do 2 lutego można oglądać szopki w świątyniach i śpiewać kolędy.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.