Afryka prosi o pomoc w stawieniu czoła nadużyciom

Kościół w Afryce prosi o pomoc w sprawie rozwiązania problemu nadużyć.

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Sudanu brakuje narzędzi, a przede wszystkim kompetentnych osób, aby zmierzyć się z tym problemem.

Dziękując Papieżowi Franciszkowi za wzbudzenie większej świadomości co do problemu nadużyć bp Eduardo Hiiboro Kussala wskazuje, że w Afryce wyzwaniem bardzo naglącym są dzieci księży oraz nadużycia wobec kobiet. Nadużycia seksualne wobec nieletnich są rzadsze niż w krajach anglosaskich, czy w Europie.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego ordynariusz diecezji Tombura Yambio zwraca także uwagę, że Kościół afrykański nie poradzi sobie z tym problemem własnymi siłami. Potrzebuje pomocy z zewnątrz. Mówi bp Kussala:

"W wielu naszych diecezjach brakuje osób świeckich wykształconych w prawie cywilnym, czy kanonicznym. Podobnie brakuje wyspecjalizowanych księży i zakonników. Potrzeba ich do tego przygotować – mówi sudański hierarcha. – We wszystkich diecezjach musi istnieć biuro, gdzie byłyby osoby kompetentne, które mogłyby wspomóc proces konfrontowania nadużyć. Problem pojawia się również wtedy, gdy władze nie respektują rządów prawa. Bezpieczeństwo się chwieje i wtedy rozwiązywanie problemów staje się trudne. Potrzebujemy pomocy. Poprosiliśmy o nią także Watykan, który ma wysyłać tzw. grupy zadaniowe (task force) na cały świat, aby wspomóc konferencje episkopatu w utworzeniu biur ochrony dzieci".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9