W przyszłym tygodniu Watykan organizuje trzydniowe seminarium w ramach przygotowań do planowanego na październik synodu biskupów poświęconego Amazonii.
Na spotkanie w dniach 25-28 lutego pod hasłem „Na drodze do synodu dla Amazonii: wymiar regionalny i światowy” zostało zaproszonych ok. 80 uczestników z różnych krajów świata. Obrady toczyć się będą w “Istituto Maria Santissima Bambina” nieopodal Watykanu. Na seminarium przygotowujące synod mają przyjechać przewodniczący konferencji biskupów z regionu Amazonii, biskupi innych krajów, kardynałowie, zakonnicy i eksperci.
Tematem pierwszego dnia obrad będą kościelne i duszpasterskie aspekty adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Evangelii gaudium” z 2013 roku; drugi dzień poświęcony będzie szeroko pojętej ekologii w kontekście papieskiej encykliki ekologicznej „Laudato Si`” z 2015 roku, natomiast trzeci – informacjom na temat dalszych przygotowań do synodu. Ważnym punktem programu seminarium jest m.in. referat brazylijskiego kardynała Claudio Hummesa, przewodniczącego amazońskiej sieci Kościołów „Repam”. Wnioski końcowe z trzydniowego seminarium przygotowawczego przedstawi kard. Lorenzo Baldisseri, sekretarz generalny Synodu Biskupów.
Wśród tematów, jakimi zamierza się zająć październikowy synod biskupów pod hasłem „Amazonia – nowe drogi dla Kościoła i szeroko pojętej ekologii”, będą szkody wyrządzane środowisku naturalnemu przez człowieka oraz ich konsekwencje dla ludności w ogromnych regionach lasów tropikalnych. Audytorami na synodzie mają być przedstawiciele ludów tubylczych, którzy będą też uczestniczyć w pracach w małych grupach.
Inne tematy, które podejmie synod, to stanowiska dla kobiet w Kościele oraz poszukiwanie nowych dróg, gwarantujących możliwość uczestniczenia w mszach św. wszystkim wiernym (chodzi o dostęp do Eucharystii na terenach, na których nie ma kapłanów albo pojawiają się rzadko). W tym kontekście - podczas rozmowy z dziennikarzami na pokładzie samolotu z Panamy - papież dopuścił rozważenie opcjonalnego celibatu. „Kościół sprawuje Eucharystię a Eucharystia sprawia Kościół” - przypomniał wówczas papież, przywołując słowa ks. Lobingera.- Ale tam, gdzie nie ma Eucharystii we wspólnotach - niech pani Karolino (zwrócił się do dziennikarki zadającej pytanie) pomyśli o wyspach na Pacyfiku ...
O dokładnej dacie obrad synodu Watykan jeszcze nie poinformował.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.