Ruszają przygotowania do synodu biskupów na temat Amazonii

W przyszłym tygodniu Watykan organizuje trzydniowe seminarium w ramach przygotowań do planowanego na październik synodu biskupów poświęconego Amazonii.

Na spotkanie w dniach 25-28 lutego pod hasłem „Na drodze do synodu dla Amazonii: wymiar regionalny i światowy” zostało zaproszonych ok. 80 uczestników z różnych krajów świata. Obrady toczyć się będą w “Istituto Maria Santissima Bambina” nieopodal Watykanu. Na seminarium przygotowujące synod mają przyjechać przewodniczący konferencji biskupów z regionu Amazonii, biskupi innych krajów, kardynałowie, zakonnicy i eksperci.

Tematem pierwszego dnia obrad będą kościelne i duszpasterskie aspekty adhortacji apostolskiej papieża Franciszka Evangelii gaudium” z 2013 roku; drugi dzień poświęcony będzie szeroko pojętej ekologii w kontekście papieskiej encykliki ekologicznej „Laudato Si`” z 2015 roku, natomiast trzeci – informacjom na temat dalszych przygotowań do synodu. Ważnym punktem programu seminarium jest m.in. referat brazylijskiego kardynała Claudio Hummesa, przewodniczącego amazońskiej sieci Kościołów „Repam”. Wnioski końcowe z trzydniowego seminarium przygotowawczego przedstawi kard. Lorenzo Baldisseri, sekretarz generalny Synodu Biskupów.

Wśród tematów, jakimi zamierza się zająć październikowy synod biskupów pod hasłem „Amazonia – nowe drogi dla Kościoła i szeroko pojętej ekologii”, będą szkody wyrządzane środowisku naturalnemu przez człowieka oraz ich konsekwencje dla ludności w ogromnych regionach lasów tropikalnych. Audytorami na synodzie mają być przedstawiciele ludów tubylczych, którzy będą też uczestniczyć w pracach w małych grupach.

Inne tematy, które podejmie synod, to stanowiska dla kobiet w Kościele oraz poszukiwanie nowych dróg, gwarantujących możliwość uczestniczenia w mszach św. wszystkim wiernym (chodzi o dostęp do Eucharystii na terenach, na których nie ma kapłanów albo pojawiają się rzadko). W tym kontekście - podczas rozmowy z dziennikarzami na pokładzie samolotu z Panamy - papież dopuścił rozważenie opcjonalnego celibatu. Kościół sprawuje Eucharystię a Eucharystia sprawia Kościół - przypomniał wówczas papież, przywołując słowa ks. Lobingera.- Ale tam, gdzie nie ma Eucharystii we wspólnotach - niech pani Karolino (zwrócił się do dziennikarki zadającej pytanie) pomyśli o wyspach na Pacyfiku ...

O dokładnej dacie obrad synodu Watykan jeszcze nie poinformował.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8