RŚA: Kraj wasalizowany od wewnątrz

Ostrzały z moździeży, podpalenia obozów dla przesiedleńców, aresztowania, porwania, tortury i zbiorowe egzekucje. Tak sytuację w Republice Środkowoafrykańskiej opisują biskupi tego kraju w swoim liście.

Hierarchowie zwracają uwagę, że przez nieludzkie zachowania i ataki, zbrojne grupy rebeliantów próbują zmienić demografię niektórych obszarów Republiki. Wszystko to dzieje się przy bierności niektórych z oddziałów oenzetowskich błękitnych hełmów, które biskupi oskarżają o niewypełnianie swych obowiązków, do których należy ochrona ludności cywilnej. Jednocześnie składają wyrazy szacunku tym kontyngentom, które z profesjonalizmem zapewniają bezpieczeństwo bezbronnym.

W tym roku doszło do ataków, w których zginęło 8 osób. Jak wspomina jeden z misjonarzy pracujących w tym kraju, rok 2018 przyniósł śmierć pięciu księży i ponad stu wiernych. Ks. Federico Trinchero podkreśla, że pomimo swojego młodego wieku i kruchości, Kościół w Republice Środkowoafrykańskiej opiera się prześladowaniom i pozostaje wierny.

Włoski karmelita, komentując tragiczną sytuację tej byłej francuskiej kolonii, wskazuje również, że znajdujące się na terenie kraju złoża złota i diamentów, stają się łakomym kąskiem, nie tylko dla lokalnych bandytów.

“Wciąż znajdują się tutaj grupy rebeliantów, które korzystają z każdej okazji, aby siać terror i niepokój. Biskupi w swoim liście potępili dążenia niektórych grup do podzielenia kraju – mówi ks. Trinchero. – Po tym jak koalicja Seleka została rozwiązana, każda z tych grup szuka tylko swojego interesu. Wśród nich są także najemnicy, o których prawie się nie wspomina. Pochodzą oni z Czadu, Sudanu, Nigru, Ugandy i Kamerunu. Jest to więc nie tylko plan podzielenia Republiki Środkowoafrykańskiej, ale również uzyskania nad nią wpływu i zagarnięcia samego kraju oraz jego bogactw.”

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6