Kard. Marx: synod o Amazonii, a zniesienie celibatu

W niemieckich mediach pojawiają się sugestie, jakoby jesienny synod dla Amazonii miał wprowadzić instytucję „viri probati”.

Kard. Reinhard Marx nie spodziewa się zniesienia celibatu podczas jesiennego Synodu Biskupów dla Amazonii. „Nie mam wrażenia, że po to zostało zwołane to zgromadzenie” – powiedział w przewodniczący niemieckiego episkopatu w wywiadzie dla agencji KNA. W niemieckich mediach pojawiają się sugestie, jakoby jesienny synod dla Amazonii miał wprowadzić instytucję „viri probati”, czyli żonatych mężczyzn, którzy mogliby otrzymać święcenia kapłańskie.

Abp Monachium i Fryzyngii stwierdził, że synod dla Amazonii przede wszystkim postawi akcenty społeczno-etyczne i polityczne. „Ewangelia nie jest oderwana od świata, ale chce go przemieniać. Papież chce na przykładzie Amazonii pokazać, jak ważna jest jego encyklika Laudato si: nie chodzi o odizolowany problem ekologiczny, tylko o nową perspektywę globalnej odpowiedzialności”. Kard. Marx dodał, że Amazonia to płuca naszej planety, więc nie można powiedzieć, że nie obchodzą nas jej losy.

Pytany o przygotowania do zwołanego na luty przez Papieża Franciszka watykańskiego szczytu mającego wyjaśnić kwestię nadużyć seksualnych w Kościele, kard. Marx stwierdził, że problem ten wciąż jeszcze jest traktowany z różną intensywnością. „Niektóre Kościoły lokalne w ogóle nie przeprowadziły żadnej debaty, inne właśnie dyskutują a jeszcze inne przeszły już do działania. Papież i kuria nie mogą rozwiązać problemów całego Kościoła powszechnego. Ale skoro w Rzymie spotkają się przewodniczący wszystkich lokalnych episkopatów świata, liczę na gotowość przejęcia odpowiedzialności. Musimy publicznie pokazać, że wspólnie rozwiązujemy problem seksualnych i duchowych nadużyć” – mówił kardynał Marx.

Odniósł on się też do majowych wyborów do europarlamentu. Jego zdaniem, Europa potrzebuje „pozytywnej wizji. Nacjonalizm jest wczorajszy i niebezpieczny. W przeszłości zamienił on Europę w kontynent wojen. Dlatego mam nadzieję, że eurowybory będą mocnym znakiem dla opinii publicznej, aby mógł trwać pokojowy projekt europejski,” powiedział kardynał Marx.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10