Węgry przeznaczyły ostatnio kwotę 505 mln. forintów, czyli 1,5 mln. euro na wsparcie programu Szpitali Otwartych w Syrii.
Decyzja została przedstawiona przez ministra spraw zagranicznych i handlu Pétera Szijjàrtò szefowi watykańskiej dyplomacji abp. Paulowi Gallagherowi. Nastąpiło to podczas spotkania ministrów krajów OBWE w Mediolanie.
Program zainicjowany przez kard. Maria Zenariego, nuncjusza apostolskiego w Damaszku, jest prowadzony przez fundację AVSI. Ta powstała w 1972 r. i mająca siedzibę w Mediolanie organizacja pozarządowa realizuje projekty współpracy rozwojowej i pomocy humanitarnej na całym świecie. Wśród głównych celów jej działalności w Syrii jest utrzymanie działalności szpitala św. Ludwika w Aleppo oraz dwóch szpitali w Damaszku (Szpitala Francuskiego oraz Szpitala Włoskiego). Program Szpitali Otwartych rozpoczęty w 2017 r. do września obecnego roku zapewnił darmową opiekę zdrowotną 11 tys. Syryjczykom. W ciągu kolejnych dwóch lat jest w stanie podjąć leczenie 45 tys. osób.
Wkład węgierski został zatwierdzony przez tamtejszy rząd w ramach planu pomocy dla prześladowanych chrześcijan. Pozwoli on na sfinansowanie niezbędnej opieki zdrowotnej dla 4,5 tys. pacjentów rocznie.
Tak wynika z opracowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną raportu o stanie Kościoła w Polsce.
O tym, jak w pełnych zamętu czasach nie stracić wiary, opowiada ks. prof. Leszek Misiarczyk.
Jej ciało w stanie nienaruszonym spoczywa w kościele klarysek w Viterbo.