Brakuje braterstwa, bo nie ma Ojca

Zapominanie o Bogu prowadzi do dezorientacji i indywidualizmu – zauważył abp Michel Aupetit w przesłaniu na temat protestu "żółtych kamizelek".

Braterstwo zostało ukształtowane we Francji w oparciu o wiarę w Boga Ojca, który uczy nas miłości bliźniego. Zapominanie o Bogu prowadzi do dezorientacji i indywidualizmu – zauważył abp Michel Aupetit w przesłaniu na temat trwających we Francji protestach żółtych kamizelek. Jego zdaniem świadczą one o dotkliwym cierpieniu pokaźnej części obywateli. Rodzi się w nich gniew i frustracja. Mają bowiem poczucie, że nikt nie dostrzega ich bólu, a postawę rządzących interpretują jako arogancję.

Abp Aupetit podkreślił, że rozumie trud ludzi, którzy protestują pokojowo i walczą o zachowanie godnego życia. Potępił zarazem skandaliczne akty przemocy ze strony tych, którzy wykorzystują aktualne protesty, by plądrować francuską stolicę. Wyraził też uznanie dla policji i żandarmerii, podzielając troskę rządzących, którzy szukają rozwiązania aktualnego kryzysu.

Arcybiskup Paryża zaznaczył w nim, że we Francji brakuje wzajemnego zrozumienia. Indywidualizm stał się wartością absolutną kosztem dobra wspólnego, które trzeba przecież budować w postawie otwarcia na potrzeby innych, zwłaszcza najsłabszych. Abp Aupetit postawił też pytanie o priorytety. Stwierdził, że nie można zrezygnować z wielkich spraw kraju w imię interesów grupowych. Przypomniał jednak zarazem, że podstawowym obowiązkiem państwa jest zapewnienie każdemu środków do utrzymania rodziny i życia w pokoju społecznym. „Musimy odbudować braterstwo w naszym społeczeństwie” – podkreślił abp Aupetit, dodając, że jeśli mamy być braćmi, niezbędne jest również wspólne ojcostwo.

W tym kontekście zauważył, że dusza francuska została ukształtowała przez świadomość, że mamy Boga Ojca, który uczy nas kochać się nawzajem. Zapomnienie o Bogu prowadzi do dezorientacji i zamknięcia się w indywidualizmie – podkreślił francuski hierarcha.

Abp Aupetit kończy przesłanie wezwaniem do prawdziwego dialogu, aby odbudować braterstwo we francuskim społeczeństwie. Zachęcił też do modlitwy i zawierzenia Francji jej świętej patronce - Maryi.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10