Laski: Spotkanie środowisk ewangelizacyjnych z całej Polski

Powstanie Forum Współpracy między wspólnotami a Zespołem KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Ma ono tworzyć przestrzeń spotkania dla wzajemnego umocnienia i wymiany doświadczeń.

Obrady Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i spotkanie przedstawicielami środowisk ewangelizacyjnych z całej Polski odbyły się 5 listopada w Laskach k. Warszawy. Owocem spotkania jest powstanie Forum Współpracy, którego koordynatorem został o. Jacek Dubel CssR. Ma ono nie być strukturą, a stworzyć przestrzeń spotkania dla wzajemnego umocnienia i wymiany doświadczeń.

Podczas porannych obrad Zespołu KEP:

  • Omówiono zakończony w październiku trzeci moduł III Edycji Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów i zaproponowano daty IV Edycji OSE w latach 2019-2021. Przedyskutowano także sposób rekrutacji kandydatów na kolejną edycję OSE oraz, za namową abpa Rino Fisichelli, rozmawiano o możliwości otwarcia się z ofertą OSE na inne kraje. Podjęto także decyzję o przeniesieniu OSE z Krakowa do Porszewic w diecezji łódzkiej.
  • Omówiono przygotowania do V Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się w Gnieźnie w dniach 24-27.10.2019 r. Kongres będzie odbywał się w dotychczasowym kluczu: rekolekcje-ewangelizacja, a jego tematem będzie rodzina w kontekście papieskiej adhortacji Amoris Laetitia. Oprócz rekolekcji i konferencji przewidziane są różnego rodzaju warsztaty oraz piknik ewangelizacyjny dla rodzin. Rozważono także możliwość zorganizowania w roku 2019 Polonijnych Kongresów Nowej Ewangelizacji w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
  • Powołana została grupa robocza, mająca za zadanie przeanalizowanie treści serwisu zwiedzeni.pl i sporządzenia opinii nt wiarygodności publikowanych w nim materiałów.

Podczas południowego spotkania z przedstawicielami środowisk ewangelizacyjnych z całej Polski abp Grzegorz Ryś podzielił się z uczestnikami doświadczeniem z Synodu Biskupów, ks. Artur Godnarski zaprosił do wzięcia udziału w IV edycji Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów, a Zbigniew Słup omówił przygotowania do V Kongresu Nowej Ewangelizacji w Gnieźnie. Najważniejszym momentem było jednak wystąpienie Andrzeja Sionka, inicjatora powołania Ogólnopolskiego Forum Współpracy Wspólnot z Zespołem KEP ds. Nowej Ewangelizacji.

„Przez ostatnie cztery lata mieliśmy dobry czas dla wspólnot. Teraz przeżywamy doświadczenie krzyża, gdzie musimy zmierzyć się z nieufnością ze strony niektórych środowisk w Kościele - mówił podsumowując spotkanie abp Grzegorz Ryś. - Jeśli nie podejmiemy tego wyzwania, to Kościół w Polsce będzie szedł równolegle z Kościołem powszechnym, czy też obok żyjąc wszystkim, tylko nie tym czym żyje Kościół. Szansą staje się CHARIS, stworzone przez Franciszka dla budowania relacji, a nie tworzenia struktur dla struktur. W tę szansę wpisuje się też nasze Forum Współpracy.”

Spotkanie zakończyło się wymianą wspólnych doświadczeń na polu ewangelizacji.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10