Abp Pizzaballa: przekaz wiary dokonuje się poprzez świadectwo

Młodzi mają w sobie pewną niechęć wobec ociężałości struktur eklezjalnych.

Misja ewangelizacyjna wśród młodych realizuje się poprzez świadectwo życia oraz wymaga spójności i autentyzmu – stwierdził uczestniczący w Synodzie abp Pierbattista Pizzaballa, administrator Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy.

Hierarcha zauważył, że Synod jest okazją, aby przyjrzeć się kondycji ludzi młodych, podjąć temat duszpasterstwa pośród nich, ale w perspektywie całości, integralnie, a nie oddzielnie. Młodzi nie są Kościołem samym w sobie i dla siebie. Stanowią grupę wiekową w życiu bardziej złożonym. Wypracowanie całościowej wizji i szukanie sposobu na integrację młodego pokolenia ze starszymi jest sprawą podstawową. To jest jeden z elementów nowości jaką wnosi ten Synod.

Abp Pizzaballa zaznaczył, że młodzi mają w sobie pewną niechęć wobec ociężałości struktur eklezjalnych, czują oddalenie Kościoła od ich problemów. Potrzebują więc bliższych i bardziej bezpośrednich relacji, innego języka. Parafie nie są często dla nich miejscami spotkania, budowania wspólnoty, ale biurami obsługującymi klientów. Barierą w kontakcie z młodymi jest także klerykalizm oraz styl bycia i myślenia.

Franciszkanin posługujący od ponad 30 lat w Ziemi Świętej podkreślił, że przekaz wiary nie dokonuje się dzisiaj z pokolenia na pokolenie. To stawia poważne wyzwanie przed wspólnotą wierzących. W obecnej sytuacji Kościół powinien stawać się coraz bardziej miejscem podstawowego wychowania do wiary. Poprzez swoje różne struktury, ruchy, stowarzyszenia, diecezje oraz parafie powienien formować w wierze Przekaz wiary dokonuje się poprzez świadectwo – podkreślił abp Pizzaballa - podejmowane przede wszystkim przez dorosłych. Młodzi potrzebują punktu odniesienia, potrzebują jasnego ukierunkowania, które przychodzi od dorosłych. Świadectwo następnie staje się orędziem. 

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10