Abp Pizzaballa: przekaz wiary dokonuje się poprzez świadectwo

Młodzi mają w sobie pewną niechęć wobec ociężałości struktur eklezjalnych.

Misja ewangelizacyjna wśród młodych realizuje się poprzez świadectwo życia oraz wymaga spójności i autentyzmu – stwierdził uczestniczący w Synodzie abp Pierbattista Pizzaballa, administrator Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy.

Hierarcha zauważył, że Synod jest okazją, aby przyjrzeć się kondycji ludzi młodych, podjąć temat duszpasterstwa pośród nich, ale w perspektywie całości, integralnie, a nie oddzielnie. Młodzi nie są Kościołem samym w sobie i dla siebie. Stanowią grupę wiekową w życiu bardziej złożonym. Wypracowanie całościowej wizji i szukanie sposobu na integrację młodego pokolenia ze starszymi jest sprawą podstawową. To jest jeden z elementów nowości jaką wnosi ten Synod.

Abp Pizzaballa zaznaczył, że młodzi mają w sobie pewną niechęć wobec ociężałości struktur eklezjalnych, czują oddalenie Kościoła od ich problemów. Potrzebują więc bliższych i bardziej bezpośrednich relacji, innego języka. Parafie nie są często dla nich miejscami spotkania, budowania wspólnoty, ale biurami obsługującymi klientów. Barierą w kontakcie z młodymi jest także klerykalizm oraz styl bycia i myślenia.

Franciszkanin posługujący od ponad 30 lat w Ziemi Świętej podkreślił, że przekaz wiary nie dokonuje się dzisiaj z pokolenia na pokolenie. To stawia poważne wyzwanie przed wspólnotą wierzących. W obecnej sytuacji Kościół powinien stawać się coraz bardziej miejscem podstawowego wychowania do wiary. Poprzez swoje różne struktury, ruchy, stowarzyszenia, diecezje oraz parafie powienien formować w wierze Przekaz wiary dokonuje się poprzez świadectwo – podkreślił abp Pizzaballa - podejmowane przede wszystkim przez dorosłych. Młodzi potrzebują punktu odniesienia, potrzebują jasnego ukierunkowania, które przychodzi od dorosłych. Świadectwo następnie staje się orędziem. 

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6