Abp Kondrusiewicz: musimy uczyć się towarzyszyć młodzieży

"Bycie przy młodych i z nimi jest dla nas wciąż wyzwaniem”

W auli synodalnej młodzi wiele mówią o tym, że potrzebują towarzyszenia i szukają prawdziwych nauczycieli. Musimy się zastanowić na ile rzeczywiście to potrafimy – mówi abp Tadeusz Kondrusiewicz wyznając, że robiąc rachunek sumienia zobaczył, iż sam musi się w tym temacie podciągnąć.

„Na Białorusi tłumaczymy się latami komunizmu i brakiem struktur. Mamy wiedzę teologiczną czy socjologiczną, ale bycie przy młodych i z nimi jest dla nas wciąż wyzwaniem” – podkreśla abp Kondrusiewicz. Wskazuje zarazem, że na synodzie mówi się nie tylko o tym, iż to biskupi muszą wsłuchać się w głos młodego pokolenia, ale również o tym, że i młodzi muszą wysłuchać starszych i zechcieć zaczerpnąć z ich doświadczenia. To relacja dwukierunkowa.

„W moim wystąpieniu podczas kongregacji generalnej mówiłem o tym, że w Instrumentum laboris bardzo mało miejsca poświęcono sakramentom, a szczególnie Eucharystii, która wymieniona jest tylko dwukrotnie – mówi Radiu Watykańskiemu abp Kondrusiewicz. – Zachęcałem do tego, by w końcowym dokumencie zdecydowanie więcej miejsca poświęcono sprawom duchowym. Przyjaźń, pomoc jeden drugiemu, to są ważne rzeczy, ale musimy pamiętać, że Jezus mówi: «beze mnie nic nie możecie uczynić». Dlatego w synodalnych dyskusjach potrzebny jest nie tylko ten horyzontalny wymiar, ale również i ten duchowy. Kościół nie jest zobligowany do tego, by być miejscem w którym «wszyscy czują się dobrze». Doskonale jeżeli tak jest, jednocześnie jednak Kościół musi być miejscem, gdzie się formuje nowy człowiek, formuje się na zasadach Ewangelii.

W czasie spotkania padają dobre propozycje i to cieszy. Jeden z młodych amerykańskich audytorów mówił o konieczności towarzyszenia, o potrzebie wiarygodnych nauczycieli. Dużo mówi się o tym, że trzeba być z młodym człowiekiem, że nie można go zostawić samemu, że trzeba mu pomagać, towarzyszyć. Tymi nauczycielami, którzy powinni stać obok młodzieży są kapłani, osoby konsekrowane, ale również świeccy ludzie. No i został podjęty bardzo ważny problem: «czy my jako duchowni jesteśmy do tego przygotowani, czy jesteśmy przygotowani do tego, by rozmawiać ze współczesną młodzieżą». Młodzież to potężna siła, ogromna energia, którą trzeba wyzwolić w odpowiednim kierunku. I synod stara się to robić ”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MŁODZI, SYNOD

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Sponsorowane

  Www.CzesciAuto24.PL

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2