Pelplin: w diecezji było 12 postępowań ws. wykorzystywania małoletnich

W diecezji pelplińskiej od 1992 r. prowadzono 12 postępowań dotyczących oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą poniżej 18. roku życia - napisał w komunikacie umieszczonym na stronie internetowej diecezji pelplińskiej rzecznik kurii ks. Ireneusz Smagliński.

Jak wyjaśnił rzecznik, w czterech przypadkach doniesienia nie zostały potwierdzone, a dwie osoby zostały oczyszczone przez państwowe organy ścigania i nie było podstaw do kontynuowania wstępnego dochodzenia. "Trzech duchownych wysyłało nieprzyzwoite SMS-y oraz prowadziło rozmowy z podtekstem erotycznym w mediach społecznościowych z osobą w wieku 16 lat oraz dwiema w wieku 17 lat; duchowni zostali upomnieni kanonicznie i dwóch z nich zostało skierowanych na terapię, a jeden porzucił stan kapłański. W jednym przypadku dochodzenie wstępne uprawdopodobniło popełnienie przestępstwa, jednak przed poinformowaniem państwowych organów ścigania duchowny umarł" - czytamy w komunikacie.

Z komunikatu wynika, że w jednym przypadku ksiądz został wydalony ze stanu duchownego i odbył karę więzienia. "Obecnie jedna sprawa znajduje się w Kongregacji Nauki Wiary; przestępstwo zostało uznane przez państwowe organy ścigania za przedawnione" - napisał ks. Smagliński.

Jak przypomniał rzecznik, duchowni diecezji pelplińskiej próbują wprowadzać w życie słowa papieża Franciszka: "nigdy nie będzie dość tego, co się czyni, aby stworzyć kulturę zdolną do zapobiegania takim sytuacjom, nie tylko, aby się nie powtarzały, lecz także nie znajdowały miejsca na ukrywanie i utrwalanie".

"Biorąc pod uwagę działania biskupa pelplińskiego i podległych mu instytucji, z całą stanowczością należy stwierdzić, że w diecezji pelplińskiej nie ma tolerancji dla osób, które krzywdzą dzieci, a zwłaszcza dokonują wobec nich przestępstw na tle seksualnym" - napisał w komunikacie ks. Smagliński.

Jego zdaniem świadczy o tym fakt, że duża część księży pracujących w diecezji została w kwietniu przeszkolona w sprawie odpowiedniego zachowania wobec małoletnich, a najbliższe szkolenie dla pozostałych duchownych odbędzie się za kilkanaście dni. Ponadto - jak podkreślił - wobec każdego zgłoszenia wykorzystywania seksualnego przez ofiary lub inne osoby jest prowadzone postępowanie zgodnie z wytycznymi przyjętymi przez Konferencję Episkopatu Polski.

Ks. Smagliński zaapelował, by "wszystkie osoby, które zostały skrzywdzone w dzieciństwie lub młodości przez duchownych, pomimo bólu i traumy, zgłosiły się do ustanowionego w tym celu delegata". Wyjaśnił, że prośba ta skierowana jest również do wszystkich osób, które wiedzą o tego rodzaju przestępstwach.

Duchowny przypomniał, że w diecezji działa Centrum Psychologiczno-Pastoralne "Więź", w którym udzielana jest pomoc psychologiczna osobom skrzywdzonym i ich rodzinom oraz że diecezja podjęła prace nad programem prewencyjnym.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Sponsorowane

  Www.CzesciAuto24.PL

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2