Sprawa abp. McCarricka będzie dogłębnie przebadana

Ojciec Święty nakazał dogłębne przebadanie sprawy byłego arcybiskupa Waszyngtonu abp. Theodora McCarricka – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie polecił, aby poinformowano opinię publiczną o sytuacji faktycznej.

Reklama

W watykańskim komunikacie czytamy:

We wrześniu 2017 r. archidiecezja nowojorska powiadomiła Stolicę Apostolską, że mężczyzna oskarżył byłego kardynała McCarricka o molestowanie go w latach siedemdziesiątych. Ojciec Święty zarządził dokładne wstępne śledztwo w tej sprawie, które zostało przeprowadzone przez archidiecezję nowojorską. Na jego zakończenie dokumentacja w tej sprawie została przekazana do Kongregacji Nauki Wiary. W międzyczasie, ponieważ w trakcie śledztwa pojawiły się poważne przesłanki, Ojciec Święty przyjął rezygnację arcybiskupa McCarricka z członkostwa w Kolegium Kardynalskim, zakazując mu wykonywania posługi publicznej i zobowiązując go do prowadzenia życia modlitwy i pokuty.

Stolica Apostolska we właściwym czasie przedstawi wnioski z tej sprawy dotyczące arcybiskupa McCarricka. Co więcej, w odniesieniu do innych zarzutów skierowanych przeciwko arcybiskupowi McCarrickowi, Ojciec Święty postanowił, że informacje zebrane podczas wstępnego śledztwa powinny być połączone z dalszą dokładną analizą całej dokumentacji znajdującej się w Archiwum Dykasterii i Biur Stolicy Apostolskiej odnośnie do byłego kardynała McCarricka, w celu ustalenia wszystkich istotnych faktów, umieszczenia ich w ich kontekście historycznym i obiektywnej ich oceny.

Stolica Apostolska jest świadoma, że na podstawie analizy faktów i okoliczności może się okazać, iż podjęto decyzje, które nie byłyby zgodne ze współczesnym podejściem do takich kwestii. Jednak, jak powiedział papież Franciszek: „Będziemy podążać drogą prawdy, niezależnie od tego, gdzie nas to może prowadzić" (Filadelfia, 27 września 2015 r.). Zarówno nadużycia, jak i ich tuszowanie nie mogą być dłużej tolerowane, a odmienne traktowanie biskupów, którzy popełnili lub ukryli nadużycia, faktycznie reprezentuje formę klerykalizmu, której dłużej nie można akceptować.

Ojciec Święty papież Franciszek ponawia swoje gorące wezwanie do zjednoczenia sił, by walczyć z poważną plagą nadużyć w Kościele i poza nim, a także aby zapobiec, aby takie przestępstwa mogły być popełniane w przyszłości na szkodę najbardziej niewinnych i najsłabszych w społeczeństwie. Jak już wcześniej poinformowano Ojciec Święty zwołał zebranie przewodniczących Konferencji Biskupów z całego świata na luty przyszłego roku, podczas gdy mocno brzmią słowa z jego niedawnego Listu do Ludu Bożego: „Jedynym sposobem, w jaki możemy odpowiedzieć na to zło, które zniszczyło tak wiele ludzkich istnień, jest przeżywanie go jako zadania, które angażuje i dotyczy nas wszystkich, jako ludu Bożego. Ta świadomość poczucia się częścią ludu i wspólnej historii pozwoli nam uznać nasze grzechy i błędy przeszłości dzięki otwarciu pokutnemu, które pozwoli nam odnowić się wewnętrznie” (20 sierpnia 2018 r.).

Jak podaje National Catholic Register w najbliższy poniedziałek Ojciec Święty spotka się z przewodniczącym oraz wiceprzewodniczącym episkopatu USA, kard. Danielem DiNardo i abp. Jose Gomezem.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7