Skala katastrofy spowodowała, że indonezyjskie władze zwróciły się o pomoc do innych państw, same nie będąc w stanie sprostać tragicznym skutkom tsunami.
Caritas Polska jako jedna z pierwszych organizacji ruszyła na pomoc, przekazując natychmiast kwotę 100 tys. złotych. Caritas Polska uruchomiła również SMS charytatywny pod numerem 72052.
Działająca na miejscu Caritas Indonezja stara się zaspokoić najpilniejsze potrzeby ofiar trzęsienia ziemi dostarczając poszkodowanym wodę, lekarstwa, jedzenie i organizując im schronienie. Wg informacji Caritas Indonezja, z którą Caritas Polska jest w stałym kontakcie potrzebne są także: ubrania, benzyna, agregatory prądotwórcze, sprzęt oświetleniowy, namioty, plandeki i koce.
Caritas Indonezja najszybciej jak to będzie możliwe, planuje otworzyć biuro terenowe. Dokonuje także analizy potrzeb w poszczególnych regionach. Działania te są bardzo utrudnione z uwagi na zniszczenie największych szlaków komunikacyjnych na wyspie.
Służby państwowe, ratownicy i organizacje charytatywne na indonezyjskiej wyspie Sulawesi wciąż walczą, by zdążyć z pomocą uwięzionym pod gruzami ofiarom tsunami. Aktualne działania rządu polegają przede wszystkim na prowadzeniu akcji ratunkowych i poszukiwawczych oraz usuwaniu zwłok. Jednym z większych problemów są przeludnione szpitale i ryzyko epidemii wynikające z zanieczyszczenia wody i ilości niepochowanych zwłok pozostających na wyspie. W Palu wolontariusze wykopali dół o długości 100 metrów, by pogrzebać zmarłych, których liczba wg danych Narodowej Rady Zarządzania Kryzysowego może sięgnąć 1300.
Pomóc poszkodowanym można wpłacając dowolną kwotę na konto Caritas Polska 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem INDONEZJA lub wysyłając SMS o treści INDONEZJA na nr 72052 (koszt: 2,46 z VAT)
Według Narodowej Rady Zarządzania Kryzysowego w wyniku piątkowego tsunami w Centralnej Prowincji Sulawesi w Indonezji zginęło ponad 1200 osób, 540 zostało rannych, zaś 29 osób zaginęło. Liczba ofiar ciągle rośnie. Ponadto w wyniku klęski 16 732 osób zostało wewnętrznie relokowanych.
Z polskich organizacji pomaga także Polska Akcja Humanitarna.
Z kolei dziś Radio Watykańskie podało informację, że 100 tysięcy dolarów na bezpośrednią pomoc dla ofiar kataklizmu przekazał też papież Franciszek.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Za wiarę są z największą surowością karani przez komunistów.
W jej skład wejdą członkowie dwóch dykasterii: nauki wiary i tekstów prawnych.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.