Dwóch chińskich biskupów pojedzie na synod?

Zdaniem portalu vaticaninsider dwóch chińskich biskupów otrzymało zezwolenie władz w Pekinie i będą mogli się udać na październikowy Synod w Rzymie.

Informacji tych nie potwierdził do tej pory sekretariat generalny Synodu Biskupów, a w spisie uczestników jedynym wymienionym biskupem chińskim jest bp Thomas Chung An-Zu, ordynariusz Kiayi na Tajwanie.

Vaticaninsider wymienia jako delegatów z Chin kontynentalnych bpa Johna Baptista Yang Xaoting i Josepha Guo Jincai. Nazwiska te miał podać do wiadomości Wang Zuo’an, wiceprzewodniczący Frontu Narodowego, a wcześniej długoletni dyrektor administracji państwowej ds. religii. Do tej pory nigdy nie zdarzyło się, aby delegat z Chin kontynentalnych mógł wziąć udział w Synodzie Biskupów, ustanowionym przez papieża Pawła VI w 1965 roku.

Biskupów chiński zaprosił bezskutecznie w 1998 roku św. Jan Paweł II (Matthias Duan Yinming i Josepha Xu Zhixuan, biskupi Wanxian) oraz w 2005 roku Benedykt XVI (Anthony Li Duan z Xi’an, Alois Jin Luxian z Szanghaju, Joseph Wei Jingyi z Qiqihar i Lucas Li Jingfeng z Fengxiang).

Bp John Baptist Yang Xiaoting ma 54 lata i został wyświęcony na kapłana w 1991 roku dla diecezji Zhouzhi. Od 1993 roku Studiował we Włoszech i uzyskał doktorat z Pisma Świętego na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim w 1999. W latach 2000-2002 kontynuował studia w Stanach Zjednoczonych, gdzie uzyskał licencjat kanoniczny. Papież Benedykt XVI mianował go koadiutorem diecezji Yan’an w 2006 roku, zaś od roku 2002 aż do przyjęcia sakry biskupiej w 2010 roku wykładał w wyższym seminarium duchownym diecezji Xi’an. W marcu bieżącego roku biskup Yang wziął udział w Rzymie na Międzynarodowej Konferencji „Chrześcijaństwo w Chinach. Wpływ, oddziaływanie i inkulturacja”, zorganizowanym przez Wydział Misjologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, prezentując raport dotyczący działań charytatywnych i społecznych Kościoła katolickiego w Chinach.

Natomiast 50-letni bp Joseph Guo Jincai, pochodzi Chengde i jest obecnie sekretarzem generalnym Konferencji Biskupów Chińskich (organu nie uznawanego przez Stolicę Apostolską). Do roku 1992 studiował w seminarium Hebei a w listopadzie 2010 roku został wyświęcony na biskupa Chengde bez mandatu papieskiego. Jego święcenia biskupie miały miejsce pomimo protestów Stolicy Apostolskiej. Uczestniczyło w nich ośmiu biskupów chińskich wyświęconych za zgodą papieża, niektórzy z nich pod presją lokalnych władz.

Guo Jincai jest jednym z siedmiu biskupów, z których papież Franciszek zdjął sankcje kanoniczne i który został przyjęty do pełnej komunii w ramach dialogu, który doprowadził do chińsko-watykańskiego porozumienia w sprawie kryteriów doboru przyszłych biskupów chińskich.

Diecezja Chengde została założona w 2010 r. z inicjatywy rządu, aby granice okręgów kościelnych pokrywały się z granicami administracji. 22 września b.r. Ojciec Święty oficjalnie ustanowił diecezję w Chengde, włączając ją jako sufraganię Pekinu. Nie wymieniono wówczas nazwiska ordynariusza tej diecezji.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11