Kard. Bagnasco: Piękno jest bramą do nieba

Piękno jest bramą do nieba – powiedział kard. Angelo Bagnasco podczas koncertu w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicz w Poznaniu. Na widowni zasiedli m.in. przewodniczący konferencji biskupich Europy, uczestniczący w zgromadzeniu plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Odbywa się ono w stolicy Wielkopolski w dniach 13-16 września. Obecna była także była premier Hanna Suchocka.

W koncercie „Fantazja na tematy polskie. W 1050. rocznicę pierwszego biskupstwa w Polsce” wystąpiły Orkiestra Filharmonii Poznańskiej oraz jej Chór Chłopięcy i Męski – słynne Poznańskie Słowiki, pod dyrekcją Rafała Jacka Delekta. Wykonali oni uwerturę do opery „Jadwiga królowa polska” Karola Kurpińskiego, Fantazję A-dur na tematy polskie op. 13 na fortepian i orkiestrę Fryderyka Chopina (wraz z pianistką Janiną Marcinkowską) oraz owacyjnie przyjęte dwa utwory Wojciecha Kilara: „Angelus” na sopran (Ilona Krzywicka), chór mieszany i orkiestrę oraz „Victoria” na chór mieszany i orkiestrę.

- Piękno zbawi świat – te słowa Fiodora Dostojewskiego zacytował kard. Bagnasco, dziękując za koncert-prezent dla uczestników zgromadzenia CCEE. Wskazał, że to, co piękne wyzwala człowieka od samego siebie, uwalnia od ciężaru ograniczeń i pomaga wznieść się wyżej. Jest bramą do nieba, gdzie bije źródło tego piękna. Człowiek czuje, że piękne rzeczy, które tworzy nie wywodzą się z niego samego. Według św. Augustyna źródłem piękna jest Bóg - przypomniał przewodniczący CCEE.

Piękno Boże odzwierciedla się w tym, co stworzone, a zwłaszcza w człowieku. Wszyscy ludzie noszą w sobie to Boże piękno, pomimo wszelkich różnic między nimi. Różnorodność ta może stać się murem między nimi albo źródłem bogactwa dla wszystkich. – My, biskupi Europy chcemy, by różnice były bogactwem we wspólnym domu - zadeklarował kard. Bagnasco.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11