Już za niespełna dwa tygodnie, w poniedziałek 17 września br. w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczną się trzydniowe rekolekcje dla kapłanów archidiecezji łódzkiej, które w tym roku poprowadzi kard. Luis Antonio Tagle z Manili na Filipinach. Hierarcha przybywa na zaproszenie metropolity łódzkiego, abp. Grzegorza Rysia.
- Słuchałem kilkakrotnie kard. Tagle, ma niesłychaną zdolność otwierania Słowa. Jest wielkiej klasy teologiem i człowiekiem, który żyje bardzo blisko ludzi. Dlatego spotkanie słowa Boga ze słowem, które jest w człowieku, jest u niego tak niesamowite – mówi abp Ryś komentując zaproszenie kardynała z Filipin do Łodzi.
Wieczory ze Słowem – trzydniowe wrześniowe rekolekcje kapłańskie w łódzkiej katedrze - które w tym roku będą miały swoją drugą edycję, są nawiązaniem do rekolekcji jakie abp Ryś odbył w ubiegłym roku przed ingresem na stolicę biskupią w Łodzi. Wówczas uczestnicy wysłuchali konferencji ks. Krzysztofa Wonsa, bpa Edwarda Dajaczka i abpa (dziś kard.) Konrada Krajewskiego oraz uczestniczyli w nabożeństwie pokuty i adoracji Najświętszego Sakramentu a następnie każdego wieczoru w spotkaniu braterskim w domu biskupim.
Każdy z kapłanów diecezjalnych i zakonnych Kościoła łódzkiego został zaproszony do udziału w tych trzech wieczorach ze Słowem poprzez osobisty list wystosowany przez arcybiskupa łódzkiego.
- Módlcie się za naszych księży! – apeluje do wiernych łódzki pasterz – niech 17, 18 i 19 września to będzie taki czas modlitwy całego Kościoła łódzkiego za jego prezbiterium – prosi. Jak podkreśla, pomysł kolejnej edycji rekolekcji kapłańskich zrodził się całkiem niespodziewanie. – Odczytuję, że Pan Bóg chce, by księża tej diecezji mieli każdego roku trzy wieczory na własne rekolekcje we wspólnocie tego prezbiterium – wyjaśnia.
Konferencje publikowane będą na portalu archidiecezji łódzkiej oraz na kanale archidiecezji na YouTube.
Luis Antonio („Chito”) Tagle Gokim urodził się 21 czerwca 1957 w Manili. Ma za sobą studia filozoficzne w stołecznym seminarium duchownym i teologiczne na stołecznym uniwersytecie oraz na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie (1987-91). Kształcił się też w Instytucie Pawła VI w Manili. Święcenia kapłańskie jako prezbiter archidiecezji manilskiej przyjął 27 lutego 1982 w mieście Imus na wyspie Luzon, gdzie mieszka jego rodzina, po czym pracował duszpastersko w parafiach stołecznych, a w latach 1982-83 był ojcem duchownym, a następnie rektorem seminarium diecezjalnego w Imusie.
W latach 1985-92 uzupełniał studia w Rzymie, a po powrocie do diecezji Imus pełnił w niej różne funkcje, m.in. był proboszczem miejscowej katedry (1998-2001). W latach 1997-2001 był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej, podlegającej Kongregacji Nauki Wiary. Głosił kazania, rekolekcje i konferencje w różnych środowiskach, m.in. do księży, osób zakonnych i różnych grup świeckich w kraju i za granicą. Ceniono go jako świetnego mówcę.
22 października 2001 Jan Paweł II mianował go biskupem Imusu – sakrę nominat przyjął 12 grudnia tegoż roku. Bardzo ożywił tam działalność duszpasterską, zwłaszcza wśród młodzieży, dla której przygotowywał cotygodniowe rozważania biblijne na wideo. W łonie Konferencji Biskupów Katolickich Filipin stał na czele Komisji Nauki Wiary. W 2009 zorganizował w swej diecezji pierwsze spotkanie młodych pokoleń katolików z Azji, będące kontynentalną wersją Światowych Dni Młodzieży.
13 października 2011 Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą Manili a na konsystorzu 24 listopada 2012 włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego (jako siódmego Filipińczyka), którego arcybiskup Manili został wówczas najmłodszym członkiem. W dniach 12-13 marca 2013 kard. Tagle wziął udział w konklawe, które wybrało obecnego papieża Franciszka. Wcześniej uchodził zresztą za jednego z kandydatów na nowego biskupa Rzymu.
Od maja 2015 r. filipiński purpurat jest przewodniczącym Caritas Internationalis - największej światowej katolickiej organizacji dobroczynnej, skupiającej 165 stowarzyszeń i związków krajowych.
W Tallinie trwa 47. Europejskie Spotkanie Młodych zorganizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé.
W Boże Narodzenie, Rosja przeprowadziła zmasowane ataki na Ukrainę.
Cała wspólnota Kościoła powinna wykorzystać czas Roku Jubileuszowego.