Ma służyć dziełu ewangelizacji i promocji misji w Polsce. W połowie września w Borzęcinie Dużym zacznie działać Centrum Misji Afrykańskich.
Zaraz przy wejściu głównym stoi okazały baobab. Robotnicy poprawiają schody, a w pokojach trwa ustawianie mebli. Kuchnia jest już wyposażona. Została jeszcze kaplica, ale trzeba chwilę poczekać na podłogę, która ma mieć formę klepiska.
– U nas wszystko ma mówić o Afryce, jej problemach, codzienności i odmienności – wyjaśnia ks. Grzegorz Kucharski SMA, dyrektor Centrum Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym. Kolejne kondygnacje budynku kolorystyką nawiązują do lasów równikowych czy spalonej słońcem pustyni, witraże w kaplicy przybrały formę afrykańskich batików, a jedna z sal konferencyjnych na ścianie głównej ma kontury kontynentu. – Pragniemy, by nasze centrum było skrzyżowaniem dróg między Polską a Afryką w wymiarze religijnym, duchowym, kulturowym i materialnym – dodaje.
Najpiękniejszym miejscem domu jest kaplica, która skrywa ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu zaprojektowany przez rodzinę gdańskich bursztynników Drapikowski Studio. Do jego budowy wykorzystano kamień, srebro, srebro złocone, kryształ, drewno egzotyczne oraz kamienie szlachetne. Najjaśniejszym punktem w ołtarzu jest Chrystus Eucharystyczny tulony przez Maryję. Promieniująca Eucharystia znajduje się w centralnej części kontynentu afrykańskiego jako symbol powołania misyjnego do głoszenia Ewangelii na Czarnym Lądzie. Całość opleciona jest wieńcem cierniowym z drzewa przypominającego afrykańską akację, w którym umieszczono kwiaty lilii i osty gundelli. – Marzymy, by w przyszłości nasza kaplica stała się miejscem wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwy o pokój. Pracujemy w wielu krajach, gdzie często dochodzi do konfliktów zbrojnych – wyjaśnia ks. Kucharski.
W budynku może nocować ponad 90 osób. Jest przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Ma oświetlenie mobilne, 5 sal multimedialnych, windę i zaplecze gastronomiczne. Wnętrze jest komfortowe i funkcjonalne. – Pragniemy, aby centrum służyło grupom parafialnym oraz wspólnotom nowej ewangelizacji – na spotkania, rekolekcje, formację oraz konferencje. By było przystanią na rekolekcje i odpoczynek dla kapłanów. Chcielibyśmy podjąć również pracę z dziećmi w ramach międzykulturowych warsztatów dziennych dla szkół oraz zajęcia językowe dla dzieci i młodzieży mających już pewien poziom znajomości języka angielskiego i francuskiego. Chcemy też być miejscem promocji polskiej kultury i historii przez organizację koncertów, wystaw czasowych czy spotkań patriotycznych – wymienia ks. Kucharski.
Budowa ośrodka rozpoczęła się wiosną 2014 r., 15 września dom poświęci kard. Nycz. Uroczystość rozpocznie się Mszą św. w kościele parafialnym św. Wincentego Ferreriusza. Następnego dnia misjonarze zapraszają na piknik rodzinny. – Będzie to dzień otwarty w naszym domu. Chcemy pokazać, jak mieszkamy i co robimy. Mamy nadzieję, że lepiej się poznamy, tak byśmy mogli jak najpełniej służyć ludziom z okolicy i być komplementarni wobec tego, co oferuje parafia – wyjaśnia ks. Kucharski. Będzie to niejako kontynuacja kursu, jakie Stowarzyszenie Misji Afrykańskich obrało w 1990 r., sprowadzając się do Borzęcina Dużego. –
Misjonarze wspomagają parafię poprzez wspólne przeżywanie świąt, posługę na Eucharystii czy podczas spowiedzi. Ponadto ich obecność uwrażliwia nas na potrzeby świata oraz misji. Możemy też wysłuchać ich pięknych świadectw i opowieści z Afryki. Dzięki funkcjonowaniu centrum okazji do spotkań i wspólnych działań będzie na pewno więcej – ma nadzieję Monika Nowicka, misjonarka świecka SMA i parafianka w Borzęcinie Dużym, która jako położna przez trzy lata pracowała w Tanzanii. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia, w Godzinie Łaski, Centrum Misji Afrykańskich oraz darczyńcy budowy zostaną zawierzeni Niepokalanemu Sercu Maryi. Do tego czasu potrwa projekt „Zawierz siebie Maryi” polegający na modlitewnym i finansowym wsparciu dzieła.
Projekt ołtarza adoracji, gościnne wnętrza domu i plan rekolekcji można zobaczyć na stronie www.cma.sma.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).