Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, proklamowany przed dwoma laty w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, zostanie ponowiony w tym samym miejscu 18 listopada br. – informuje bp Stanisław Jamrozek, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchów Intronizacyjnych.
- Chcemy na nowo uczynić to w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Zapraszamy wszystkich czcicieli Chrystusa Króla i Pana do wspólnej w tym dniu modlitwy i przyzywania darów i mocy Ducha Świętego. Będziemy prosić Go usilnie o rozpalenie w nas ognia Jego miłości i do poddania wszystkiego Jezusowi. Chcemy jeszcze raz wyznać z całym przekonaniem: „Trzeba bowiem, ażeby On królował” (1 Kor 15,25) – pisze w liście do wiernych oraz Czcicieli Chrystusa Króla z całej Polski bp Stanisław Jamrozek.
Biskup przypomina, że „dwa lata temu pasterze Kościoła w Polsce, widząc zagrożenia płynące ze świata, który chce usunąć Jezusa z życia społeczności i jednostek - dokonali w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana”.
Wyjaśnia, że „poprzez ten akt zobowiązaliśmy się bronić królewskiej czci Chrystusa, pełnić zawsze i wszędzie Jego wolę, strzec prawości naszych sumień, troszczyć się o świętość życia. Wyraziliśmy głębokie pragnienie czynnego angażowania się w życie Kościoła, kierowanie się jego nauczaniem w codziennym życiu. Przyrzekliśmy posłuszeństwo Jezusowi w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym całego naszego Narodu.
Pragniemy bowiem, aby On panował wszędzie, jest bowiem Królem Wszechświata i ma prawo do naszych serc.”
A nawiązując do obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości, wskazuje, że „tę wolność trzeba nam dobrze zagospodarować, ale własnym siłami nie jesteśmy tego w stanie uczynić. Dlatego chcemy upraszać pomoc od naszego Pana Jego panowaniu na nowo oddać nas samych i nasz umiłowany kraj”.
Bp Jamrozek informuje, że spotkanie w łagiewnickim sanktuarium Bożego Miłosierdzia rozpocznie się w sobotę 17 listopada, kiedy będzie miało miejsce sympozjum, poświęcone królowaniu Chrystusa. A w niedzielę 18 listopada najpierw wierni zgromadzą się w sanktuarium św. Jana Pawła II, by przez jego wstawiennictwo upraszać światło Ducha Świętego i błogosławieństwo dla Ojczyzny, a następnie odbędzie się procesyjne przejście do sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Uroczystość zakończy Eucharystia, wraz z ponowieniem Aktu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.