4 grudnia 2007 r. zebrali się w Kulsarach wszyscy księża pracujący w Apostolskiej Administraturze w Atyrau. Dla naszej małej wspólnoty w tym mieście był to szczególny dzień. Po prawie dokładnie czterech latach od założenia tej parafii można było poświęcić kaplicę i dom parafialny. Poświęcenie zostało dokonane przez bpa Janusz Kaletę, Administratora Apostolskiego w Zachodnim Kazachstanie.
Kulsary są oddalone o około 100 km. od Tengizu – największego w Kazachstanie i jednego z największych na świecie pól naftowych. Od samego początku naszej działalności w Atyrau staraliśmy się tam dotrzeć z nasza posługą duszpasterską. Nie było to łatwe, mimo, że pracuje tam m.in. wieku katolików: Amerykanie, Filipińczycy, Irlandczycy, Polacy, katolicy z Kazachstanu. Założenie parafii w Kulsarach skróciło znacznie dystans do Tengizu. Po wielu staraniach od wiosny 2005 r. rozpoczęliśmy sprawowanie Mszy św. dla nich na osiedlu „Szanarak”. Początkowo liturgia odbywała się co dwa tygodnie w sali dla szkoleń BHP. Następnie przenieśliśmy się do sali kinowej. Obecnie Msza św. jest tam sprawowana w każdą niedzielę o godz. 10:00.
Kolejnym krokiem w rozwoju parafii były przygotowania do przebudowy domu. Plany generalnego remontu zostały opracowane wspólnymi siłami ks. Janusza Kalety i Jozefa Szegedi, dyrektora firmy „Rona Stroy”, który wcześniej wybudował w Atyrau nasz kościół, centrum duszpasterskie i dom sióstr. Prace remontowe rozpoczęliśmy na dobre w lipcu 2006 r. Trwały one z zimową przerwą do października 2007 r.
2 maja 2006 r. ks. Dariusz Buras w związku z objęciem funkcji ojca duchownego w Wyższym Międzydziecezjalnym Seminarium Duchownym w Karagandzie został zwolniony z funkcji administratora parafii w Kulsarach. Jego miejsce zajął ks. Cezary Komosiński, który po zakończeniu remontu domu modlitwy na stałe przeniósł się do Kulsarów.
Kaplica, która powstała po wyburzeniu ścianek działowych w dawnym sklepie i zlikwidowaniu drugiego piętra ma 56 m2. wraz z chórem może pomieścić nawet 70-80 osób. Udało się nam sprowadzić do niej marmurowy ołtarz, ambonkę i chrzcielnicę wykonane w Polsce w zakładzie kamieniarskim pana Krzysztofa Czarnoty. Obraz Jezusa Miłosiernego wykonany przez Dorotę Piwowarczyk ufundował o. Jerzy Karpiński SJ, były prowincjał rosyjskiej prowincji ojców jezuitów, który obecnie jest spowiednikiem w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie na Łagiewnikach. Mamy też w kaplicy prawdziwe kościelne ławki przywiezione z Polski.