Z ks. prof. Krzysztofem Pawliną, rektorem WMSD o tym, czemu trudno czasem dostrzec w księdzu człowieka i dlaczego Warszawa pięknieje duchowo, rozmawia Tomasz Gołąb.
To otwarcie na młodych i miasto, to zapowiedź zmian w kształceniu seminaryjnym? Księża opuszczający seminarium będą inaczej patrzeć na świat?
– Ludzie mają dzisiaj wobec nas bardzo wysokie oczekiwania. Sądzę, że nie jesteśmy w stanie wszystkim sprostać. Dlaczego? Bo w seminarium nie jesteśmy zdolni „wyprodukować” powołań – one są darem Boga. To On powołuje. Do seminarium zgłaszają się ci, którzy odczytali Jego wołanie i poszli za nim. Przychodzących do nas młodych ludzi próbujemy przygotować tak, aby zaspokoić wysokie wymagania wiernych. Ludzie potrzebują dzisiaj kapłana dobrze uformowanego intelektualnie, a przy tym rozmodlonego. Po raz pierwszy jednak stawiamy w kształceniu seminaryjnym tak silny akcent na formację ludzką. Poświęcamy jej cały pierwszy rok, włączając do programu studiów takie zajęcia jak na przykład warsztaty pozwalające poznać siebie czy nabyć umiejętność funkcjonowania w grupie. Zanim rozpocznie się formacja intelektualna i duchowa, chcemy pomóc tym, którzy są w swoim człowieczeństwie poranieni na przykład z tego powodu, że pochodzą z rozbitych rodzin czy ze środowisk niesprzyjających dojrzewaniu emocjonalnemu. Chodzi o to, aby seminarium opuszczali ludzie, którzy odznaczają się dojrzałą osobowością, potrafią nawiązywać relacje, nie boją się, nie mają kompleksów; aby w księdzu, który opuszcza mury seminaryjne, można było zobaczyć pod twarzą kapłana przede wszystkim człowieka.
Będzie też nowy przedmiot: teologia laikatu. Dlaczego?
– Wykład ten będzie miał charakter fakultatywny. Ma pomóc w odświeżeniu świadomości, kim w Kościele są świeccy wierni. Z moich pastoralnych obserwacji wynika bowiem, że brakuje dziś takiej teologicznej refleksji. Jeśli mówimy o Kościele jako wspólnocie, w której istnieją różne role i zadania, to trzeba pomóc ludziom odnaleźć w tej wspólnocie ich miejsce. Przychodzi bowiem młode pokolenie ludzi świeckich, którzy nie wiedzą, na czym polega ich charyzmat. To księża muszą im o nim opowiedzieć.
__________
Czekają na młodzież
Codziennie w w godz. 18–19 w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu 52/54 będą dyżurować ojcowie duchowi i wychowawcy seminaryjni: ks. Krzysztof Pawlina, ks. Wiesław Kądziela, ks. Piotr Burgoński, ks. Krzysztof Szwarc, ks. Tadeusz Sowa i ks. Marcin Loretz. Dyżur ma trwać godzinę, ale spowiednicy są gotowi przedłużać go, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dodatkowo w niedzielę o godz. 18.30 sprawowana będzie specjalna Msza św. dla młodzieży, po której odbywać się będą tematyczne spotkania w dolnym kościele.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.