Obowiązki ministranta

Klasycznym zgromadzeniem liturgicznym, w czasie, którego posługują ministranci jest sprawowanie Eucharystii w niedzielę, uroczystości i święta roku kościelnego.

MINISTRANT KSIĘGI
Osoby, które we wspólnocie parafialnej, chcą posługiwać wobec księgi mogą to czynić spełniając doraźnie funkcję liturgiczną lub też wchodząc w kolejne stopnie posługi liturgicznej:

1. Spełnianie funkcji liturgicznej polega na podawaniu w odpowiednim czasie potrzebnych do celebracji ksiąg liturgicznych.

2. W obecnej postaci funkcja ministranta księgi dostępna jest tylko dla męskiej służby liturgicznej. Wszyscy powinni mieć odpowiednie teksty modlitw. Może na tym obszarze można szukać funkcji dla żeńskiej służby liturgicznej. Szczególnie dotyczy to księgi liturgii Godzin.

3. Ministrant księgi powinien mieć odpowiedni wiek, pozwalający mu na jej wykonywanie, a także odpowiednie przygotowanie teologiczne i liturgiczne. Do jego obowiązków należy:
a. Troszczenie się, aby mszał i inne księgi były zawsze szanowane i by znajdowały się zawsze na właściwym mu miejscu. Powinien nosić księgę w każdej sytuacji w sposób wyrażający głęboki szacunek dla niej.
b. Rozpoczynając swoją posługę już przed Mszą świętą i biorąc po raz pierwszy do ręki księgę mszału powinien ją pocałować i wyrazić w modlitwie swoją wiarę w to co ona zawiera.
c. Następnie, zgodnie ze wskazaniami odpowiedzialnego za liturgię i Ceremoniarza zaznacza w mszale formularz mszy świętej: obrzędy wstępne, prefację, modlitwę eucharystyczną oraz ewentualnie uroczyste błogosławieństwo. Przygotowuje także teksty modlitwy eucharystycznej dla koncelebransów, zaznaczając wskazaną.
d. W czasie celebracji eucharystycznej podaje mszał celebransowi w miejscu przewodniczenia: na obrzędy wstępne, na kolektę, na modlitwę po komunii i na błogosławieństwo.
e. Jeżeli kapłan rozpoczyna i kończy modlitwę powszechną od miejsca przewodniczenia, podaje mu odpowiednie teksty.
f. Umieszcza mszał na ołtarzu w czasie przygotowania darów, otwarty na odpowiednim miejscu.
g. Podczas śpiewu Święty rozdaje koncelebransom przygotowane teksty ME. By zrobić to sprawnie, dyskretnie i by nie chodzić nadmiernie obok ołtarza, poprosi o pomoc innych ministrantów.
h. Gdy rozpoczyna się Komunia święta, ministrant księgi zabiera z ołtarza wraz z pulpitem mszał, umożliwiając swobodny przystęp do ołtarza koncelebransom.

MINISTRANT MIKROFONU
1. Dokumenty liturgiczne nie wymieniają ministranta mikrofonu wśród funkcji liturgicznych. Jednak istnieje on już od wielu lat w praktyce liturgicznej Kościoła. Raczej nie można sobie wyobrazić dzisiaj celebrację niedzielnej Eucharystii w kościele parafialnym bez mikrofonów. W jakiś sposób wyraża on cywilizację techniczną, którą posługuje się Kościół w głoszeniu Ewangelii. W czasie okadzenia darów ministranci zdejmują mszał, a zostawiają mikrofon.
a. Przed rozpoczęciem celebracji liturgicznej przygotowuje lub sprawdza działanie mikrofonów. Zna dobrze sposób jego funkcjonowania w swoim kościele. Miejsce włączania, sposób działania w razie awarii.
b. W czasie Mszy świętej posługuje on zasadniczo wraz z ministrantem księgi. Razem podchodzą do przewodniczącego celebracji, starając się, aby go nie zasłaniać, razem odchodzą na swoje miejsca.
c. Wynosi mikrofon na ołtarz w czasie przygotowania darów ofiarnych, a w czasie modlitwy eucharystycznej, w razie potrzeby podaje dodatkowy mikrofon koncelebransom odmawiających przeznaczone dla nich fragmenty modlitwy.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Ceremoniarz
  01.06.2010 15:18
  Autorowi powyższego tekstu polecam lekturę Katechizmu Służby Liturgicznej, gdzie wszystko jest w sposób właściwy wyszczególnione, bo ten tekst wprowadza osoby niezaznajomione z liturgią w błąd. Mikrofonem opiekują się podczas mszy ceremoniarze, a funkcja Ministranta Mikrofonu jest jakimś oksymoronem, bo ani takiego stopnia, ani funkcji liturgia nie przewiduje. Niosący świece, to Ministranci Światła, fachowo nazywani Ceroferariuszami którzy niosą świece nazywane akolitkami, ale nazywaniem ich akolitami jest wprowadzaniem w błąd, bo Akolita to także nazwa niższego święcenia kapłańskiego, który przygotowuje naczynia liturgiczne dla kapłana przy ołtarzu i ma prawo do roznoszenia komunii. Funkcja Służby Porządkowej ma zupełnie inne zadanie i przeznacza się ją zazwyczaj świeckim. Poprawna nazwa Ministranta krzyża to KRUCYFERARIUSZ. Z tekstu wynika, że Turyferariusz zajmuje się jedynie dbaniem o przedmioty do kadzidła, a nie wspomniano, że nosi on trybularz, a łódkę nosi Nawikulariusz. To niektóre błędy przeze mnie wyszczególnione, tekst wg. mnie nadaje się do poprawy !
 • Bilu
  02.06.2010 10:05
  Czy na zdjęciu do rozdziału TURYFERARIUSZ widzę dziewczyny czy tylko mi się zdaje(słaby wzrok)? Ach to równouprawnienie w Kościele. Ten cały Ministrant Mikrofonu też brzmi jak jakiś potworek. Ok, czasem jest taka osoba potrzebna, ale jeśli ja pójdę na chwilę do zakrystii i zapalę żyrandole bo ktoś o tym zapomniał to będę np. Ministrantem Obsługi Oświetlenia? Oj, chyba znów dziś wrócę do lektury OWMR. Św. Dominiku Savio, módl się za nami!
 • prokurator
  02.06.2010 23:14
  akolita to alumn w seminarium po przyjęciu posługi akolitatu. ministranci odpowiadający za świece są nazywani ceroferariuszami. aż chce się komentować zdjęcie z dziewczynami służącymi do Mszy św. :P pewnie nie wiedzą nawet co to humerał :/ degeneracja wśród LSO.
 • Kinga
  14.12.2014 02:25
  "Dokumenty liturgiczne nie wymieniają ministranta mikrofonu wśród funkcji liturgicznych." No tak, bo takiej funkcji po prostu nie ma. Skąd więc się tu pojawiła?
  Zapomniano za to o ministrantach ołtarza, choralistach czy nawikulariuszu. Akolita to z kolei stopień przyznawany podczas studiów w seminarium, a nie ministrant światła. Natomiast głównym obowiązkiem turyferariusza jest obsługa kadzielnicy. A służba porządkowa to zupełnie co innego niż ministranci. To tak jakby napisać, że organista to też rodzaj ministranta.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8