Gdy w ferworze debat przedwyborczych co rusz wraca kwestia średniej z religii, alumni zaczynają zwykłe studenckie zmagania o średnią z filozofii i teologii.
Sześcioletnie studia w radomskim Wyższym Seminarium Duchownym przygotowują do przyjęcia święceń kapłańskich. Alumni są wliczeni w poczet studentów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i legitymują się indeksami tej uczelni.
Egzamin
By stać się studentami uczelni, chętni muszą przejść egzamin wstępny. W pierwszej turze przystąpiło do niego 22 kandydatów. W turze jesiennej – siedmiu. Czy jest to więcej czy mniej niż w latach ubiegłych? – Na corocznym zjeździe rektorów seminariów – mówi rektor ks. Jarosław Wojtkun – wymienialiśmy informacje na temat liczby kandydatów na pierwszy rok studiów. Jest pewien spadek. W skali kraju sięga mniej więcej stu osób. Jednak by mówić o stałym trendzie, trzeba by kilkuletnich badań. Tymczasem seminaria zakonne odnotowały w tym roku wzrost liczby kandydatów, podczas gdy rok temu zanotowano liczebny regres. U nas w Radomiu jest pewna stała. Przed rokiem pierwszy rok studiów rozpoczęło 30 kandydatów, a w tym roku jest ich 29.
Studia teologiczno-filozoficzne łączą się z egzaminem wstępnym. – Kandydat losuje zestaw dwóch pytań – informuje ks. Piotr Turzyński, wicerektor seminarium. – Pierwsze dotyczy wiadomości religijnych, drugi kwestii związanych z aktualnym życiem Kościoła. Można być zapytanym o to, na czym polega rola papieża w Kościele, jak też o to, jakie się zna czasopisma katolickie.
– Zestaw pytań egzaminacyjnych dostałem w sekretariacie, składając dokumenty – mówi Łukasz Gębski z parafii Kowala. – Przygotowując się do egzaminu, szukałem odpowiedzi w Internecie i sięgająłem do książek. Najwięcej kłopotu sprawiło mi pytanie, co to jest kodeks prawa kanonicznego. Myślę, że podstawowe rzeczy wiem i egzamin jakoś pójdzie.
Najpierw filozofia
Studia seminaryjne obejmują najpierw cykl filozofii. To pierwsze dwa lata. Alumni poznają między innymi historię filozofii, logikę, metafizykę i teorię poznania. Potem przychodzi czas na teologię: dogmatyczną, moralną i pastoralną. Sporo trudu wymaga wnikanie w historię Kościoła, czasów i ksiąg biblijnych. Obok tego psychologia, pedagogika i katechetyka. Jest też miejsce na wychowanie fizyczne i języki obce – nowożytne oraz łacinę i grekę.
Obecny rok akademicki rozpocznie niemal 140 alumnów. Na roku pierwszym – 29, na roku drugim – 23, na roku trzecim – 31, na roku czwartym – 22, na roku piątym – 15 i na roku szóstym – 16. Oprócz formacji intelektualnej przejdą kolejne etapy zbliżające ich do święceń kapłańskich. Otrzymają posługi lektoratu i akolitatu. A alumni III roku dostaną prawo noszenia stroju duchownego.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.