Wierność i wolność

O wartościach w polityce Ujazdowski jest przekonany, że chrześcijaństwo zobowiązuje do aktywności w sferze publicznej, gdyż dar wiary nie może ograniczać się jedynie do sfery prywatnej. Wśród najważniejszych zadań wymienia zdynamizowanie obecności chrześcijan w polityce, szczególnie w takich dziedzinach jak bioetyka, ochrona praw rodziny, wychowanie i edukacja.

Reklama

Kazimierz M. Ujazdowski jest posłem Polski Plus, dwukrotnie był ministrem kultury i dziedzictwa narodowego – za rządów AWS i PiS. Był autorem przyjętej przez Sejm uchwały w sprawie wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy.

Jeśli chrześcijanin to człowiek, który „wie, że żyje przez to, że został obdarowany przez Boga”, to odpowiedź na ten dar nie może ograniczać się do sfery prywatnej i musi odnosić się również do sfery społecznej i publicznej. Etyka chrześcijańska jest etyką odpowiedzialności, a nie dowolnej ekspresji. Wzywa do realnej odpowiedzialności za wspólnoty, w których żyjemy, i domaga się urzeczywistnienia prawdy i sprawiedliwości w świecie współczesnym. Wydana przed siedmiu laty nota Kongregacji Nauki Wiary, przypominająca zasady, jakimi katolicy powinni kierować się w życiu publicznym i społecznym, podkreślała ideę jedności życia i niemożność odstąpienia od zobowiązań w sferze politycznej.

Zadania chrześcijańskiego polityka
Jednocześnie chrześcijanin musi zrozumieć współczesne wyzwania i współczesny kształt obowiązków. Nie chodzi o pójście z duchem czasu kosztem zasad, lecz o zdolność do twórczego i odpowiedzialnego działania tu i teraz. W Polsce polityka o chrześcijańskiej orientacji ma inne zadania niż w Europie Zachodniej. W zlaicyzowanych krajach europejskich, w których doszło do uformowania się demokracji bez podstaw etycznych i przyjęcia ustawodawstwa proaborcyjnego, chrześcijanie stoją przed zadaniem odbudowania polityki upominającej się o podstawowe prawa osoby ludzkiej. Po upadku komunizmu Polska niepodległa ukształtowała swój ład w zgodzie z podstawowymi zasadami etyki chrześcijańskiej i znajduje się w innym punkcie niż większość państw europejskich.

Wypada przypomnieć o uchwaleniu prawa stojącego na straży życia i wy-raźnej ochronie małżeństwa i rodziny. Odmienność sytuacji nie powinna prowadzić do płytkiego optymizmu i samozadowolenia. Wydaje się jednak, że możemy powiedzieć, iż w naszym kraju polityka o orientacji chrześcijańskiej musi zdynamizować obecność inspiracji chrześcijańskiej. Jest to zadanie inne niż obrona fundamentów cywilizacji chrześcijańskiej. Wskazałbym na takie kwestie, jak uchwalenie ustawy bioetycznej, rozszerzenie ochrony praw rodziny, oddziaływanie chrześcijaństwa na proces wychowania i edukacji. Uważam te zagadnienia za najbardziej znaczące i zarazem kluczowe dla kształtu życia społecznego w Polsce.

Koncepcja polityki
Podjęcie tych zadań wymaga przyjęcia strategii łączącej przywiązanie do zasad z umiejętnością pozyskiwania szerokiego poparcia dla chrześcijańskich postulatów. Wspomniana nota powiada, że „owoc duchowego i moralnego, i intelektualnego dziedzictwa katolicyzmu musi być przedstawiany przy użyciu współczesnych terminów kulturowych” . Strategia wytrwałej promocji chrześcijaństwa w społeczeństwie pluralistycznym jest odrzuceniem bierności, godzącej się z procesem laicyzacji, i jednocześnie odrzuceniem fundamentalizmu, który skutkuje izolacją od świata. Polityka może wspomóc pozytywne procesy przez dobre ustawodawstwo i praktykę, ale musi znać swoje granice. Działalność polityczna ma przecież do odegrania rolę pomocniczą i wspierającą.
«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama