Modlitwą w nakręcanie spirali nienawiści

Zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich Jerozolimy prosili, by 4 stycznia szczególnie modlić się o pokój w Ziemi Świętej. Przyłączamy się do ich prośby tym chętniej, że wieczorem w sobotę 3 stycznia świat obiegła wieść o rozpoczęciu lądowej części operacji wojsk izraelskich w strefie Gazy.

Reklama

Powiedzieli

Benedykt XVI
Drodzy bracia i siostry, Ziemią Świętą, która w dniach Bożego Narodzenia jest w centrum myśli i uczuć wiernych ze wszystkich stron świata, wstrząsnęła ponownie niesłychana przemoc. Jestem głęboko zasmucony z powodu zabitych, rannych, szkód materialnych, cierpień i łez mieszkańców, ofiar tego tragicznego ciągu ataków i odwetu. Ziemska ojczyzna Jezusa nie może być dłużej świadkiem takiego rozlewu krwi, który powtarza się bez końca! Błagam o położenie kresu tej przemocy, którą należy potępić w każdym jej przejawie oraz o przywrócenie rozejmu w Strefie Gazy; proszę o zryw człowieczeństwa i mądrości ze strony tych wszystkich, na których spoczywa odpowiedzialność w tej sytuacji, nawołuję społeczność międzynarodową, by nie zaniedbała niczego, aby pomóc Izraelczykom i Palestyńczykom wyjść z tego ślepego zaułka i nie poddawać się – jak mówiłem dwa dni temu w orędziu Urbi et Orbi – perwersyjnej logice konfrontacji i przemocy, lecz wybrać drogę dialogu i negocjacji. Zawierzamy Jezusowi, Księciu Pokoju, naszą żarliwą modlitwę w tych intencjach, a Jemu, Maryi i Józefowi mówimy: „O Rodzino z Nazaretu, która wiesz, co to cierpienie, obdarz świat pokojem”. Daj go dziś przede wszystkim Ziemi Świętej!

Ks. Federico Lombardi, rzecznik prasowy Watykanu
„Hamas jest więźniem logiki nienawiści, Izrael jest więźniem zadufania w siłę jako najlepszą odpowiedź na nienawiść (…)Trzeba szukać innej drogi wyjścia, chociaż wydaje się to niemożliwe”

O. Pierbattista Pizzaballa OFM, franciszkański kustosz Ziemi Świętej
Jesteśmy bezradni wobec sytuacji, które widzimy – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Pizzaballa. – Z jednej strony mieliśmy do czynienia ze stałym powtarzaniem prowokacji przez rządzący Hamas; z drugiej strony mamy przemoc, tak niebywałą i przesadną... Brakuje słów wobec tak trudnej sytuacji, co do której mamy nadzieję, że jednak przeważy rozsądek i że komuś uda się mediacja. Ważną rolę ma tu wspólnota międzynarodowa. Powinna ona mocno i energicznie naciskać na obie strony. Mam nadzieję, że dojdzie do tego jak najszybciej. Oczywiście pokój nie nastąpi ani od razu, ani łatwo. Wymaga bowiem jednomyślnego wysiłku ze strony wszystkich, także zwierzchników religijnych, a na to trzeba czasu, edukacji i cierpliwości. Ale oczywiście należy te wysiłki podjąć natychmiast!”.

Abp Antonio Franco, Nuncjusz Apostolski w Izraelu
Naprawdę odczuwa się niemoc uczynienia w praktyce czegokolwiek, a zatem pozostaje modlitwa. Ale zostaje też poczucie frustracji, niepokoju w obliczu tej rzeczywistości, której nie jest się w stanie odmienić, ani w której nie można zrobić nic pozytywnego.

Abp Foudal Twal, łaciński patriarcha Jerozolimy po spotkaniu z prezydentem Izraela Szimonem Peresem
Wyraziliśmy nasze niezadowolenie, ale oni bronią swego stanowiska. Nie można bombardować całych wiosek z kobietami i bezbronnymi dziećmi. (…) Musimy mieć pokorę, by usiąść przy stole i wysłuchać się nawzajem, tylko w ten sposób można dojść do rozwiązania.

I później
Jest prawdą, że pertraktacje do niczego nie doprowadziły, ale również przemoc niczego nie rozwiązała. (…) Trzeba ustąpić, przeżyć nawrócenie serca, zmienić sposób mówienia i myślenia. Jeśli będziemy postępować tak jak do tej pory, z nieufnością, nienawiścią i przemocą, niczego nie osiągniemy. Od Europy, Ameryki i wszystkich przyjaciół ze wspólnoty międzynarodowej oczekujemy bardziej zdecydowanego i odważnego zaangażowania. Nie wystarczy powiedzieć, że jest nam przykro. My nie potrzebujemy litości, ale odważnych czynów i słów, nacisków, aby położyć kres tej sytuacji”.

Z oświadczenia zwierzchników Kościołów chrześcijańskich Jerozolimy
„Napiętnujemy kontynuowanie działań wojennych w Strefie Gazy, jak też wszelkie formy przemocy i zabijanie ludzi przez którąkolwiek ze stron. (…) Modlimy się za tych wszystkich, którzy przeżywają dni lęku i paniki, aby Bóg obdarzył ich błogosławieństwem niosącym spokój, bezpieczeństwo i prawdziwy pokój”.

Wspólnota katolickiego Uniwersytetu w Betlejem.
„Przemoc rodzi tylko przemoc i nikt nie wygrywa. To zamknięte koło konfliktu przynosi zaangażowanym jedynie większe i przedłużające się cierpienia”.
«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama