Zmiany demograficzne powiązane ze spadkiem powołań kapłańskich i problemami finansowymi sprawiły, że w ostatnim czasie wiele diecezji musiało zamykać miejskie szkoły i parafie oraz otwierać nowe – na peryferiach metropolii i przedmieściach. Kościół ma także problem ze sprostaniem wyzwaniu, jakim są rzesze imigrantów z krajów hiszpańskojęzycznych, zasilających tłumnie amerykańskie parafie.
Z innych organizacji charytatywnych katolików świeckich wyróżnia się także Stowarzyszenie św. Wincentego á Paulo, które działa tam od 1845 r., a które liczy ok. 200 tys. członków. Jego członkowie pomagają osobom chorym i starszym, także w szpitalach, i odwiedzają więźniów. Stowarzyszenie udzieliło pomocy kilkuset tysiącom osób, przekazując 392 mln dolarów na cele dobroczynne.
Kościół a media
Kościół amerykański od lat aktywnie wykorzystuje środki masowego przekazu do celów ewangelizacyjnych. Na terenie całego kraju działa obecnie 150 katolickich rozgłośni radiowych. Według niedawnych zapowiedzi Catholic Radio Association, ta liczba ma wzrosnąć do 220 w najbliższym roku. Od mediów nie stronią też biskupi. W 2006 r. metropolita Filadelfii kard. Justin Rigali umieścił na YouTube –światowym portalu internetowym, na którym można umieszczać i oglądać krótkie filmy wideo – rozważania wielkopostne. Spotkały się one z tak dużym zainteresowaniem, że kuria podjęła decyzję umieszczania na portalu filmów z homiliami i oświadczeniami kardynała, ważnymi dla życia archidiecezji.
Najbardziej znanym przedsięwzięciem medialnym jest jednak Eternal Word Television Network (Telewizja Wiekuistego Słowa), założona przez mniszkę klauzurową ze zgromadzenia ubogich klarysek od wieczystej adoracji matkę Angelikę. Od lat 60. matka Angelika prowadziła audycje radiowe, a także nagrywała programy telewizyjne poświęcone duchowości. Gdy 15 sierpnia 1981 r. zakładała swoją telewizję EWTN 1981 r. z sumą 200 dolarów, nie miała żadnego planu organizacyjnego. EWTN była jednym z pierwszych kanałów tematycznych transmitowanym na cały świat przy pomocy satelity. Następnie pojawiły się kolejne przedsięwzięcia, radio WEWN, a także jedna z pierwszych katolickich stron internetowych. Jej programy nadawane po angielsku i hiszpańsku docierają do ponad 100 krajów na świecie. Obecnie, według różnych szacunków, ten „holding” medialny wart jest 800 mln dolarów.
Na mapie amerykańskich mediów katolickich najbardziej szacowną instytucją jest katolicka agencja informacyjna CNS. Jest to największa i najstarsza na świecie religijna agencja informacyjna. Powstała w 1920 r., a jej główna siedziba mieści się w Waszyngtonie. Przekazuje informacje do 170 tytułów prasowych w USA i Kanadzie i do odbiorców w 40 krajach świata.
Również rynek prasy katolickiej jest imponujący. W USA wychodzi ok. 250 tygodników katolickich. Każda diecezja ma swój tytuł, a w nim każdy z biskupów ma swoją stałą kolumnę.
Szkolnictwo katolickie
W USA działają świetne uniwersytety katolickie, prowadzone głównie przez zgromadzenia zakonne; wśród nich największe i najsłynniejsze to jezuickie Georgetown w Waszyngtonie, Loyola w Chicago, a także Notre Dame w stanie Illinois, założony przez zakonników z Kongregacji św. Krzyża. Uczelniami tymi zarządzają świeccy. Szkolnictwo wyższe w USA jest w ogromnej mierze prywatne. Studenci płacą za studia wysokie czesne, a uniwersytety konkurują ze sobą na „wolnym rynku”. Uniwersytety katolickie nie są z tego wyłączone. Na wielu z nich pracują światowej sławy specjaliści, np. wykładający na Georgetown Zbigniew Brzeziński.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.