Inspirująca święta

Święta Cecylia przez wieki była otaczana szczególnym kultem, jako jedna z pierwszych męczennic chrześcijańskich. Od stuleci jej postać była także prawdziwą muzą i inspiracją dla artystów.

Nicolas Poussin, Domenico Zampieri i Guercino przedstawiali ją na swych płótnach. Stefano Maderna wyrzeźbił ją w niezwykle wstrząsającej i realistycznej pozie, gdy z podciętym gardłem i przepaską na oczach dogorywała po zadanych jej torturach. Georg Friedrich Händel poświęcił jej jedną ze swych kompozycji, zaś chórów kościelnych i towarzystw śpiewaczych powstałych na świecie ku jej czci - z założonym w 1868 roku, słynnym, niemieckim Cäcilien-Verband na czele – nie zdoła pewnie zliczyć nikt. Teraz w nasze ręce trafia książka Danuty Mastalskiej zatytułowana „Śpiew anioła”, która w sfabularyzowanej formie przybliża nam losy tej niezwykłej świętej i patronki muzyków.

Autorka, mając do wyboru, napisanie powieści stricte biograficznej lub historycznej, zdecydowała się na drugą opcję. Zatem poza najistotniejszymi zdarzeniami z życia wyniesionej na ołtarze Rzymianki, otrzymujemy także niezwykle szczegółowy opis zwyczajów ówczesnych elit oraz życia codziennego w Wiecznym Mieście na przełomie II i III wieku naszej ery. Ale jak zauważył profesor Piotr Kochanek „Śpiew anioła” to równocześnie „powieść, w której można odczuć atmosferę duchową Kościoła pierwszych chrześcijan: prostotę, głębię i żarliwość ich wiary, entuzjazm i siłę ducha rzymskiej wspólnoty”.

Tragiczne dzieje Cecylii są także dla Mastalskiej okazją do zmierzenia się z jednym z największych paradoksów w dziejach. Ma się bowiem wrażenie, iż nad tekstem powieści wciąż unosi się pytanie: jak mogło dojść do tego, że rozkochani w sztuce i filozofii, rzekomo oświeceni starożytni Rzymianie, raz po raz dopuszczali się karygodnych zbrodni i krwawych prześladowań? Jakim cudem wykształceni obywatele cesarstwa byli tymi, którzy założyć mieli pierwszy w dziejach obóz koncentracyjny w 376 roku, o czym wspominał Thomas J. Craughwell w swej, także wydanej u nas niedawno publikacji, poświęconej najazdom barbarzyńców.

Danuta Mastalska na kolejnych stronach „Śpiewu anioła” stara się nam niejako udzielić odpowiedzi na te pytania, aczkolwiek nie tylko one znajdują się w centrum rozważań jej bohaterów. Dla nich najważniejsza jest, dopiero co poznana i wciąż na nowo odkrywana wiara. Warto, za sprawą lektury, potowarzyszyć im w ich duchowych odkryciach i zagłębić się w pasjonujące dysputy pierwszych chrześcijan na temat Boga, świata i ludzkiej natury...

***
Danuta Mastalska „Śpiew anioła. Powieść o świętej Cecylii”; wydawnictwo: Biblos; rok wydania: 2009; ilość stron: 384.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9