Jędrzejów: U mistrza Wincentego

W ostatnią niedzielę sierpnia do sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Arcyopactwie Ojców Cystersów w Jędrzejowie pielgrzymują tłumy pątników. Trwające kilka dni uroczystości mają ciekawą, choć nie tak dawną tradycję. Znacznie starszy jest kult mistrza Wincentego, patrona diecezji kieleckiej.

Reklama

"Błogosławiony nasz Patronie..."
O. przeor Aleksy Chalcarz, wicepostulator procesu kanonizacyjnego, twierdzi, że kult Wincentego Kadłubka zaczął się wkrótce po jego śmierci. Głęboką czcią otaczali go współbracia - jako jedyny został pochowany w osobnym grobie. Cześć zmarłego wzrastała, pomimo iż przez blisko 400 lat kościół obejmowała klauzura zakonna. W 1633 r. papież Urban VIII przyznał odpust zupełny za nawiedzenie świątyni, a specjalne uroczystości poprzedziły przeniesienie relikwii Wincentego do marmurowego sarkofagu w nawie kościoła. Nastąpiła - jak twierdzi Ojciec Przeor - prawdziwa "eksplozja cudowności": przywracanie wzroku, słuchu, mowy, uzdrawianie paralityków. Przy jego grobie modlili się m.in. Władysław Jagiełło, Kazimierz Wielki, Kazimierz Jagiellończyk, Władysław IV, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski oraz wielu innych monarchów i dostojników kościelnych. Cudowne wydarzenia spisywano w "Dzienniku zdarzeń", powstawało wiele modlitw, litanii, pieśni sławiących Wincentego. Został beatyfikowany 18 lutego 1768 roku.

Do czasu kasaty opactwa jędrzejowskiego cystersi rozwijali kult bł. Wincentego, co później kontynuowali franciszkanie reformaci - aż do usunięcia ich z Jędrzejowa w 1870 r. Nowy etap rozwoju kultu nastąpił w okresie międzywojenym. Ks. S. Marchewka, drugi proboszcz erygowanej w 1913 r. przy kościele pocysterskim parafii pw. bł. Wincentego, dbał o publikacje na temat patrona, popularyzację związanych z nim rocznic (zorganizował np. sesję wincentyńską w 700-lecie śmierci), a składane przez wiernych dary przeznaczył m.in. na trumienkę-relikwiarz.

W ostatnich latach
W 1945 r. cystersi wrócili do Jędrzejowa. Ogromną rolę odegrała wówczas jędrzejowska Postulacja Kanonizacji bł. Wincentego, kierowana przez o. K. Świżka i o. A. Chalcarza. Proces kanonizacyjny rozpoczął się w 1959 r.

Pamiętne uroczystości towarzyszyły obchodom 200-lecia beatyfikacji. Koncelebrowanej Mszy św. z udziałem 32 biskupów przewodniczył abp Karol Wojtyła. Porywającej homilii wygłoszonej przez Prymasa Tysiąclecia wysłuchało ponad 40 tys. wiernych. Wtedy też w Jędrzejowie najprężniej rozwijał się ruch pielgrzymkowy i wycieczkowy. Przybywały grupy narzeczonych i całe rodziny. Duszpasterskie oddziaływanie wyrażało się w nowennie, odprawianej w każdy piątek ze Mszą św., modlitwie o kanonizację, odczytywaniu próśb i podziękowań, ucałowaniu relikwii umieszczonych w relikwiarzu w kształcie ręki i śpiewie pieśni o bł. Wincentym. Doroczne odpusty sierpniowe rozpoczyna procesja z relikwiami z klasztoru na Kopiec Spotkania, gdzie odprawiana jest Msza św.

Intensyfikacji kultu Błogosławionego służą uroczystości i jubileusze cystersów oraz ważne wydarzenia w klasztorze jędrzejowskim: obchody 900-lecia obecności zakonu w Polsce, Międzynarodowe Festiwale Muzyki Organowej i Kameralnej, sesje naukowe, publikacje itp.

Choć jest to program bogaty, to jednak - zdaniem o. Aleksego - więcej czcicieli mistrza Wincentego przybywało doń w czasach, gdy milicja utrudniała dostęp do sanktuarium. Tradycją w okolicy stało się, że młodzież licealna po studniówce składa tarcze szkolne i prośby do Wincentego, pary nowożeńców kierują doń pierwsze kroki. Nadal napływają tysięczne prośby i podziękowania za doznane łaski.

grudzień 2002
«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama