W tym roku stypendia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” otrzyma 2300 uczniów i studentów ze wsi i małych miast. Wszyscy są nieprzeciętni. Za kilka lat będą elitą intelektualną kraju.
Stypendium Fundacji nie przypomina zwykłego na uczelni – mówi Łukasz Kaczyński, doktorant Collegium Medicum UJ. – Tam po złożeniu papierka wszystko się kończy – tu się zaczyna. Łukasz pobiera stypendium od pierwszego roku biologii. Mówi, że było dla niego wsparciem na życiowych zakrętach. Wchodząc w grono stypendystów, odkrył też więź z innymi, którzy je otrzymują. Przedstawiciele Fundacji sprawili mu niespodziankę i przyjechali na jego ślub z Małgosią. Przy okazji uświadomił sobie, jak ważne jest nauczanie Jana Pawła II. Nie przez przypadek stypendystów nazywają jego żywym pomnikiem. Łukasz: – Inne fundacje powstają i upadają. Nasza ma się dobrze i będzie obchodzić 10-lecie.
Rzeczywiście, Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” już dekadę prowadzi program stypendialny, wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży pochodzącej z małych miejscowości. Stypendia towarzyszą wszystkim szczeblom nauki, począwszy od gimnazjum do studiów doktoranckich. Fundacja zajmuje się nie tylko wsparciem materialnym młodych, ale i ich formacją, m.in. organizując wakacyjne obozy w dużych miastach. – Mamy dużo dzieci – chwali się jej dyrektor ks. Jan Drob.
Śpiewająca stypendystka
Paulina Goleniowska chodzi do III klasy gimnazjum w Człopie i od 2 lat jest stypendystką Fundacji. Musi wstawać o 6.40, żeby zdążyć na PKS, który pół godziny wiezie ją do szkoły z rodzinnego Mielęcina. – To mała wioska, 400 mieszkańców – opowiada. – Największe miasta w pobliżu to Piła i Wałcz. Paulina zwykle ma zajęcia do 14.00, a potem zostaje na kółkach zainteresowań. Mówi, że najlepiej czuje się w polskim i biologii, ale tak naprawdę jest dobra we wszystkim. Śpiewa w kółku wokalnym, ale i w 6-osobowym chórze parafialnym w Człopie, który założyła jej mama. – Bo mama od dzieciństwa śpiewała w kościele, jest bardzo wierząca, odziedziczyliśmy to po niej – wtrąca Paulina.
W szkole szykuje się do konkursu wokalnego w Pile, a w parafii – do zmagań w Konkursie Pieśni Religijnej w Sławnie. Zajęcie goni zajęcie. Ledwie skończyły wystawiać jasełka i organizować z mamą parafialny konkurs kolęd, a już przygotowują się do śpiewanej Pasji. Do tego trenuje piłkę ręczną i już kilka razy z drużyną wyjeżdżała na rozgrywki powiatowe. No i w powiecie zdobywała wyróżnienia na konkursach recytatorskich. Jej starsza siostra, 17-letnia Estera, też od 3 lat otrzymuje stypendium.
Najmłodsza 8-letnia Weronika dopiero rozpoczyna naukę. – Mąż jest jedynym żywicielem rodziny, dlatego pieniądze dzielimy na całą naszą trójkę – opowiada mama. – Bardzo nam pomogły w kupnie zestawów multimedialnych, komputera, drukarki, podłączeniu internetu. Rodzice wiedzą, na ile stypendium wspiera ich budżet. Paulina czuje, że ta rzesza stypendystów to niezłe grono kolegów. Ma nadzieję, że dowie się od nich, co znaczy przyjaźń.
Królowa nocy
– Chciałabym studiować śpiew operowy na Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie – mówi Paulina Biernat z Płocka, tegoroczna maturzystka, od 3 lat stypendystka Fundacji. – Muzyka jest dla mnie odskocznią od codzienności. Gdy ludzie jej słuchają, stają się lepsi. Paulina uwielbia Mozarta. Gdy o nim myśli, widzi bardzo trudną wokalnie arię z „Królowej Nocy”. Ta muzyka wprowadza ją w nowe światy. Choć tego, który ją otacza, nie widzi. Właśnie w lepszym funkcjonowaniu w rzeczywistości widzących pomaga jej stypendium. Dzięki otrzymywanym co miesiąc 250 zł jej mama kupiła sprzęt: drukarkę w alfabecie Braille’a i oprogramowanie dokonujące transkrypcji z tradycyjnego druku na alfabet dla niewidomych.
A czytanie ułatwia jej mówiący za pomocą programu „Windows A” laptop, z którym prawie się nie rozstaje. Mama Pauliny ze względu na córkę zaczęła się dokształcać i od niedawna jest tyflopedagogiem, czyli ma uprawnienia do wychowania i edukacji niewidomych. – Od 1 lutego pracuję w Stowarzyszeniu dla niepełnosprawnych „De Facto” – mówi. Zajmujemy się tłumaczeniem książek i prasy na alfabet Braille’a. Od niedawna tłumaczymy „Gościa Niedzielnego”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.