Caritas Polska jest w stałym kontakcie z Caritas Hellas, która w tych dramatycznych dla Greków chwilach niesie niezbędną pomoc w miejscu tragedii.
W potoku informacji medialnych umyka rzeczywista skala zniszczeń. Z Grecji wciąż płyną apele o dalszą pomoc. Caritas Polska przekazała 100 tys. zł i uruchomiła specjalny SMS o treści GRECJA pod nr 72052. Poniżej przedstawiamy aktualną sytuację w Grecji:
Według danych z 26 lipca w wyniku pożaru w Grecji życie straciły 83 osoby. Liczba ofiar wciąż rośnie. Straż pożarna i armia przeszukuje kolejne domy, oceniając rozmiar tragedii. Największe szkody dotknęły mieszkańców obszarów Mati, Rafiny i Penteli. Pożar zniszczył ponad 3 000 budynków.
Sytuacja w Grecji cały czas jest niestabilna. Pożar w Kinecie trwa, choć nie obejmuje już obszarów zamieszkanych przez ludzi. Służby odkrywają spalone zwłoki kolejnych ofiar – w szczególności ludzi w podeszłym wieku, którzy nie byli w stanie opuścić domów na czas. Wiele ofiar trudno jest zidentyfikować, trudno ustalić ich dokładną liczbę. Są to osoby w wieku 30-60 lat, które zostały uznane za zaginione pierwszego dnia pożaru. Część z nich została uratowana, ale wiadomość o tym nie dotarła do władz. 71 osób pozostaje w szpitalach, w tym 11 w stanie krytycznym.
Caritas Hellas niesie pomoc w najpilniejszych potrzebach w okolicach Rafiny, Mati i Penteli. Istnieją cztery kategorie ofiar, które zostały głęboko dotknięte katastrofą: ci, którzy stracili wszystko; ci, którzy nadal żyją w swoich domach pomimo częściowych zniszczeń; ci, którzy stracili swoje domy, ale były to ich letnie rezydencje na wakacje i wrócili do Aten do stałego miejsca zamieszkania. W najlepszej sytuacji są ci, którzy stracili swoje domy, ale trafili pod opiekę rodziny lub przyjaciół.
27 lipca (piątek) odbędzie się pierwsze spotkanie koordynacyjne w Pikermi z podmiotami biorącymi aktywny udział w akcji ratunkowej, w tym również Caritas Hellas. Dystrybucją ubrań, żywności, wody i leków zajmują się regiony Rafina, Marathonas i Pikermi, w których codziennie pomaga ogromna rzesza wolontariuszy. Rząd udostępnił ludziom pozbawionym domów wojskowe obiekty wykorzystywane podczas obozów letnich, oferuje darmowe mieszkania oraz trzy posiłki dziennie.
Największą potrzebą w tej chwili jest społeczne i psychologiczne wsparcie dla ludności. Większość z nich opłakuje utratę członków rodziny, przyjaciół i sąsiadów. Ekstremalny szok dotknął również tych, którzy przeżyli, ale doświadczyli prób ucieczki przed pożarem, pływali przez wiele godzin, byli osamotnieni na plaży lub obserwowali śmierć innych ludzi. W kolejnych dniach można się spodziewać wściekłości i gniewu ze strony poszkodowanych.
We współpracy z Fundacją dla Dzieci Pammakaristos Caritas Hellas i Caritas Ateny będą nieść pomoc dla poszkodowanych wykorzystując budynki fundacji znajdujące się w pobliżu zagrożonego obszaru. Potrzebne jest wsparcie psychologiczne i techniczne w zakresie podstawowych praktycznych potrzeb takich jak ubezpieczenia, wydanie nowych oficjalnych dokumentów, wnioski o odszkodowanie i wszystkie niezbędne procedury biurokratyczne. Ponadto będzie zapewniona na terenie fundacji przestrzeń przyjazna dzieciom, gry, zabawy, posiłki, przekąski i zakwaterowanie dla wolontariuszy.
Wszystkie pieniądze zebrane przez Caritas Polska zostaną przekazane na realną pomoc dla poszkodowanych w wyniku pożarów w Grecji. W imieniu osób dotkniętych kataklizmem prosimy o pomoc. Można jej udzielić wysyłając specjalny SMS o treści GRECJA pod nr 72052 (koszt: 2,46 z VAT) lub wykonując przelew z dopiskiem „Pożary w Grecji”.
Nr konta:
CARITAS POLSKA
ul. Okopowa 55,
01-043 Warszawa
Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.