Trójca Święta to określenie Boga ze względu na to, że jest On Trzema Osobami: Ojcem, Synem i Duchem Świętym.
Duch Święty
Według Księgi Rodzaju, gdy Bóg stwarzał niebo i ziemię ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a „Duch Boży unosil się nad wodami” (1,2). Ciemność jest tu symbolem bezładu, bezkształtu, nicości, podczas gdy Duch Boży znaczy wkraczającą moc Bożą: światłość, ład, istnienie. Księgi Starego Testamentu mówią jednak o Duchu Świętym przede wszystkim wówczas, gdy wskazują na działanie ludzi wybranych i powołanych przez Boga dla spełnienia jakiegoś zadania w Jego planach: dla ocalenia narodu wybranego, jak Dawid, którego opanował Duch Pański (1 Sm 16,13), dla głoszenia dobrej nowiny, jak prorok Izajasz, którego namaścił Duch Pana (Iz 61,1), a zwłaszcza jak przyszły Mesjasz, na którym miał spocząć Duch Boży (Iz 11,2,42.1). Prorocy Starego Testamentu zapowiadają także wylanie Ducha Bożego na cały lud. W dniu Zesłania Ducha Świętego św. Piotr powołuje się na proroka Joela głosząc, że spełnia się oto jego przepowiednia: „W ostatnich dniach - mówi Bóg - wyleję Ducha mojego na wszelkie ciało, i będą prorokowali synowie wasi i córki wasze..” (Dz 2,14-21).
Jezus - zapowiedziany Mesjasz i Sługa Jahwe, począł się z Ducha Świętego (Mt 1,20; Łk 1,35). Namaszczony został Duchem Świętym, który spoczął na Nim w chwili przyjęcia przez Niego z rąk Jana chrztu w Jordanie (Mt 3,16). Na krzyżu „przez Ducha wiecznego złożył Bogu samego siebie jako nieskalaną ofiarę” (Hbr 9,14). Obiecał uczniom, że w następstwie swej śmierci i zmartwychwstania ześle im Ducha Pocieszyciela, który pozostanie z nimi na zawsze (J 14,16), Ducha Prawdy, który nauczy ich wszelkiej prawdy i przypomni im wszystko, co im powiedział (J 14,26).
Życie całego Kościoła i każdego chrześcijanina, polegające na wierze, nadziei i miłości, rozwija się mocą Ducha Świętego. Taka jest wiara Kościoła, głoszona we wszystkich pismach Nowego Testamentu.
Duch Święty jest Osobą Bożą, jest miłością Ojca i Syna, pochodząc od Nich obu w jedności Trójcy Świętej. Ale znajdować Go trzeba w sobie samym. Wierzyć w Ducha Świętego znaczy wierzyć nie tylko w to, że Bóg jest Trzema Osobami: Ojcem, Synem i Duchem Świętym, ale i w to, że człowiek jest stworzony przez miłość Bożą, że jest nią zawsze otoczony i że staje się ona w nim źródłem miłości Boga i bliźniego.
Więcej na następnej stronie